Rozlicz PIT 2021 przed majówką i uniknij problemów z przeciążonymi serwerami

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy nie rozliczyli jeszcze swoich dochodów za 2021 rok, powinni się śpieszyć. Ostateczny termin przypada już 2 maja. Jak najszybciej rozliczyć się ze skarbówką, by uniknąć problemów? Wyjaśniamy. 

Został ostatni tydzień na rozliczenie rocznych deklaracji PIT za 2021 rok. Tydzień strajkowy w skarbówce - dodajmy. Dzień 2. maja jest terminem granicznym co oznacza, że jego niedotrzymanie będzie jednoznaczne z niewywiązania się z obowiązków podatnika, za co grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. To jednak nie wszystko. Z rozliczeniem deklaracji PIT nie warto czekać do ostatniego dnia. 2 maja serwery rządowe będą bowiem obciążone, co może wpłynąć na pojawienie się problemów z wysyłką zeznawania podatkowego.

Ostatnie dni na rozliczenie PIT

Źródło: shuttertock

Kto musi rozliczyć się do 2 maja?

Do poniedziałku czas na rozliczenie deklaracji mają podatnicy, którzy:

  1. Uzyskali dochody z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych w 2021 roku (rozliczenia powinni dokonać na druku PIT-37),
  2. Uzyskali dochody z działalności gospodarczej (rozliczenia powinni dokonać na druku PIT-36),
  3. Uzyskali dochody opodatkowane podatkiem liniowym (rozliczenia powinni dokonać na druku PIT-36l),
  4. Uzyskali dochody z kryptowalut, giełdy (rozliczenia powinni dokonać na druku PIT-38),
  5. W 2021 roku dokonali zbycia nieruchomości (rozliczenia powinni dokonać na druku PIT-39).

Więcej na ten temat w artykule ,, Ostatni miesiąc na rozliczenie PIT 2021. Jakie druki złożyć w US?”.

 

Kto jest zwolniony z obowiązku rozliczania PIT do 2 maja?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych deklaracji nie składa się w przypadku przychodów zwolnionych z opodatkowania. Zwolnienia określa szeroko art. 21 ustawy o PIT. Lista zwolnień jest długa, zawiera ponad 150 pozycji i warto przyjrzeć się jej dokładnie. Zapoznaj się z opisem zwolnień dostępnym w artykule ,, Kto nie musi składać deklaracji PIT za 2021 r.”.

Szybkie i proste rozliczenie PIT za pomocą programu PIT.pl

Jednym z najszybszych sposobów rozliczenia się ze skarbówką jest skorzystanie z bezpłatnego programu e-pity, udostępnionego na stronie PIT.pl. Program został stworzony dla podatników ceniących sobie czas oraz tych, którzy mają wątpliwości związane z prawidłowym rozliczeniem PIT. Więcej o programie tutaj.

Rządowa usługa Twój e-PIT. Uważaj na automatyczną akceptację

Kolejnym sposobem na rozliczenie się z US jest skorzystanie z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, który przygotowała i udostępniła na stronie e-urzad skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa. Korzystając jednak z tej formy rozliczenia warto upewnić się, że wprowadzone przez KAS dane są prawidłowe. Warto również własnoręcznie dodać do przygotowanego PIT przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia.

Uwaga! PIT-37 udostępniony przez Twój e-PIT zaakceptuje się automatycznie 2 maja, bez konieczności logowania się do serwisu podatnika. Wysyłki PIT-u przez Twój e-PIT warto jednak dopilnować. Są bowiem wyjątki, kiedy to druk PIT-37 trzeba własnoręcznie zaakceptować. Więcej na ten temat w artykule ,, Dopilnuj PIT-37 za 2021 rok. Nie zawsze zaakcentuje się automatycznie w Twój e-PIT”.

PIT-37PIT-36Twój e-PITRozliczenie roczne