Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Rok 2022 rokiem dyletantów podatkowych

Redakcja PIT.pl

Kończąc powoli rok 2022 wypada podsumować go nie tylko jako rok zmian, ale przede wszystkim rok dylematów podatkowych i decyzji co do alternatyw podatkowych spędzających sen z powiek księgowych i podatników. Przypominając o zmianach podatkowych wprowadzonych wersjami Polskiego Ładu wskazujemy na funkcjonujące rozwiązania podatkowe w zakresie PIT za rok 2022.

Zamieszanie wokół obliczania i pobierania zaliczek na PIT

Już na początku roku zastanawialiśmy się nad stosowaniem nowych zasad poboru zaliczek i obliczaliśmy kwotę zaliczki według nowych zasad. Zasada nieodliczania składki zdrowotnej spowodowała bolesny wzrost zaliczek podatkowych. Zapobiegli księgowi, obawiając się mechanizmu badania wysokości zaliczki według poprzednich i obecnych zasad, niejako z automatu obliczali według nowych reguł i wysokości. Doprowadziło to do wydania szeregu interpretacji i wyjaśnień wskazujących na zasadność porównania wartości zaliczki. Wskazywane są konieczności korekt uwzględniających metodykę poboru zaliczek..Jednocześnie kolejnym dylematem były przemyślenia o oświadczeniach co do niestosowania nowego mechanizmu zaliczek na podatek dochodowy przy dochodach z różnych źródeł, a zaliczka nie jest pomniejszana o ułamek kwoty zmniejszającej podatek. I znów pojawiła się dyskusja, u którego z pracodawców kwotę zmniejszającą uwzględnić w zaliczkach, a u którego nie.

Rok 2022 r. rokiem dylematów podatkowych

Źródło: shutterstock

Najważniejsze zmiany w PIT w 2022 r. 

Do tego doszły zmian, które pobudziły nadzieję na zmniejszenie obciążenia, tj. wzrost kwoty wolnej od podatku i przesunięcie II progu, a w firmach trwało trochę na wyrost analizowanie możliwości zastosowania ulgi dla klasy średniej. Najbardziej czasochłonnym i wymagającym analizy jest rozwiązanie trzech alternatyw zamknięcia rozliczenia podatkowego.

Kto dopłaci do PIT za 2022? Sprawdziliśmy - PIT.pl

Na co zwrócić uwagę rozliczając 2022 r.?

Mianowicie; w związku z faktem, iż zmiany zastosowano w połowie roku (1 lipca), wprowadzono trzy „opcje” rozliczenia PIT za 2022. Rozwiązanie to miało przeciwdziałać zarzutom o zmianę reguł podatkowych w trakcie roku i doprowadzić do uniknięcia sporów podatkowych w związku z podatkami.

Założenie systemowe jest przedstawiane jako 3 alternatywy:

1. Rozliczać się należy z założenia na nowych przepisach

2. Można przejść w trakcie roku z ryczałtu na zasady ogólne obowiązujące od 1 lipca

3. Po wykazaniu, że wcześniejszy sposób rozliczenia był korzystniejszy niż obecny, można oczekiwać zwrotu nadpłaty - tworząc dwa rodzaje opodatkowania, tj. opodatkowanie wg. nowych zasad i wcześniejsze opodatkowanie hipotetyczne, z którego różnicę miałby zwrócić urząd.

Biorąc jednak pod uwagę, iż wnioski w zakresie każdej modyfikacji mogą podlegać ocenie urzędowej, podatnicy z pewnością będą mieli wielkie obawy związane z dyskusją z urzędem i wykazywaniem różnicy w rozliczeniu hipotetycznym i faktycznym. Do dyspozycji podatnika pozostaje natomiast stałe dedykowana ministerialna strona internetowa podatki.gov.pl.

 

Autor: Adam Ciulkiewicz, ekspert podatkowy, kancelaria Graś i Wspólnicy

Podatki 2022Polski ŁadRyczałtKwota wolna od podatkuPłatnik PITOdliczenia w PITWspólne rozliczenie PIT