Przedsiębiorcy muszą sami wypełnić PIT za 2020 rok. Fiskus nie rozliczy ich

Ewelina Czechowicz

Mimo zapowiedzi resortu finansów fiskus nie przygotuje zeznań PIT-36 za 2020 rok dla przedsiębiorców. Muszą oni samodzielnie wypełnić deklaracje roczne PIT. Fiskus nie rozliczy podatku za firmy w usłudze Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą też liczyć na szybki zwrot podatku.

Jak informuje środowa "Rzeczpospolita" urząd skarbowy nie wypełni rocznych zeznań osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Według dziennika, przedsiębiorcy płacący PIT nie odzyskają też szybko nadpłaconego w czasie epidemii koronawirusa podatku.

Przedsiębiorcy muszą zami przygotować roczne zeznanie za 2020 r.
Źródło: shutterstock.com

Termin na zwrot podatku liczony od 15 lutego 2021 r.

Rok 2020 r. był dla większości przedsiębiorców z uwagi na pandemię koronawirusa bardzo trudny. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby szybko złożyć swoje roczne deklaracje PIT-36 lub PIT-36L dla podatku liniowego, nie mogą liczyć na to, że szybko otrzymają zwrot podatku. Termin na jego zwrot będzie liczony bowiem od 15 lutego 2021 r. - podaje „Rz”, która uzyskała stanowisko Ministerstwa Finansów.

Terminy na zwrot nadpłaty będą liczone tak, jak rok temu, czyli od 15 lutego. Urząd skarbowy ma trzy miesiące na dokonanie zwrotu, kiedy podatnik złożył deklarację papierową. Przy zeznaniach elektronicznych podatnik zwrot otrzyma w terminie do 45 dni.

Dlaczego termin na zwrot liczony jest od 15 lutego?

Rzeczpospolita wskazuje, że termin ten powiązany jest z akcją Twój e-PIT, czyli przygotowywaniem zeznań rocznych przez skarbówkę. Właśnie 15 lutego dostaną je m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło czy wynajmujący. Ministerstwo już dwa lata temu zapowiadało, że e-PIT otrzymają też przedsiębiorcy, jednak mimo zapowiedzi i informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą zeznania przedsiębiorców nie znajdą się w usłudze Twój e-PIT w 2021 r.  

Twój e-PITPIT-36Rozliczenie rocznePłatnik PITZwrot VATOdliczenia w PIT