Pracodawcy chcą, aby płaca minimalna w 2020 roku wyniosła 2387 zł. Związki zawodowe żądają więcej

24.05.2019 08:30 (aktualizacja: )

Płaca minimalna powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. – taka jest wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP. W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł.

MRPiPS: 2450 zł wynagrodzenia minimalnego w 2020 roku proponuje minister Rafalska

Pracodawcy proponują także, aby waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku nie była wyższa niż wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

- Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji, czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Biorąc pod uwagę relacje dochodów rodzin emeryckich i pracowniczych, ogromny deficyt funduszy – emerytalnego i rentowego oraz 13 emeryturę w tym roku, waloryzacja emerytur i rent nie powinna być wyższa niż inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń. Taka waloryzacja zapewnia zachowanie siły nabywczej świadczeń emerytalnych i rentowych i jednocześnie choć w niewielkim stopniu pozwala emerytom skorzystać ze wzrostu gospodarczego. Wyższa waloryzacja wymusiłaby wzrost obciążenia podatkami osób pracujących – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Źródło: informacja prasowa Konfederacja Lewiatan

Ważne: Do 15 czerwca rząd będzie musiał przedstawić swoją propozycję. Eksperci spodziewają się, że rządowa podwyżka wynagrodzenia minimalnego może być dość szczodra, gdyż trwa rok wyborczy i walka o utrzymanie władzy.

Niedawno padła też propozycja związków zawodowych, które chcą podwyżki aż o 270 zł, co oznacza, że płaca minimalna w 2020 roku wyniosłaby 2520 zł.

Pamiętajmy, że im wyższy wzrost wynagrodzenia minimalnego, tym większe podwyżki powiązanych z nim wskaźników np. wyższe składki ZUS dla firm korzystających z 2-letniej ulgi dla nowo zakładanych firm.

Płaca minimalnaKodeks pracyFormy zatrudnienia