Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie - wskazała wiceminister Iwona Michałek w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przepisy, na podstawie których aktualnie można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na ich podstawie, stan trzeźwości pracowników można sprawdzać tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:
Taki kształt przepisów wyklucza wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem, nowe przepisy mają to zmienić.
Źródło: shutterstock
Projekt przepisów nad którymi pracuje ministerstwo rozwoju przewiduje dwa tryby prowadzące do niedopuszczenia pracownika znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy:
Jak wskazała wiceminister Iwona Michałek, w odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, w chwili obecnej trwają prace wewnątrz resortu poprzedzające oficjalne rozpoczęcie procedury legislacyjnej, która ma zakończyć się jak najszybciej.
„Spożycie alkoholu lub zażycie środka działającego podobnie do alkoholu powoduje, bowiem zakłócenie funkcjonowania organizmu, w tym zaburzenia czynności poznawczych i brak pełnej kontroli nad organizmem, które – w odniesieniu do niektórych grup pracowników mogą stanowić szczególnie istotne zagrożenie dla pracownika, pracodawcy, jak i innych osób; napisała wiceminister Michałek.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców, lekarzy czy obsługi ruchu lotniczego.
Źródło: rpo.gov.pl