Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy

Ewelina Czechowicz

Pandemia Covid-19 wprowadziła wiele zmian na rynku pracy. Znaczna część pracodawców wprowadziła pracę zdalną, prowadzi rekrutacje i nabory również w ten sposób. Jednak wprowadzone przez tarcze antykryzysowe przepisy dotyczące pracy zdalnej maja obowiązywać do 4 września. Co dalej?

» Powrót do pracy po zakończeniu pracy zdalnej - przepisy BHP i zalecenia PiP

Zespół Prawa Pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego będzie pracował nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Zanim jednak to się stanie jak podaje portal prawo.pl  rząd chce wydłużyć – do 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, obowiązywanie obecnych przepisów.

Praca zdalna przez trzy miesiące dłużej niż epidemia

Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd chce aby praca zdalna mogła obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu,  w  celu przeciwdziałania  COVID-19.

Praca zdalna potrzeba systemowego uregulowania

Przed ustawodawcą stoi zatem zadanie aby uregulować zapisy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy oczekują systemowych przepisów.

Praca zdalna powinna zostać wpisana do Kodeksu pracy jako jedna z form wykonywania pracy za wspólną zgodą pracownika i pracodawcy, bez zbędnej biurokracji i nadmiernej kontroli, w tak prosty sposób, jak to ma miejsce obecnie - mówił w trakcie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda.

Przed rządzącymi obecnie stoi zatem wyzwanie, aby praca zdalna została uregulowana i na stałe wpisana do kodeksu pracy.

Koronawirus w PolsceKodeks pracy