Wysoki ZUS, nowe daniny, Polski ład, KSeF - obciążenia dla prowadzących biznes w czasie rządów PIS

Pandemia Covid-19 wprowadziła wiele zmian na rynku pracy. Znaczna część pracodawców wprowadziła pracę zdalną, prowadzi rekrutacje i nabory również w ten sposób. Jednak wprowadzone przez tarcze antykryzysowe przepisy dotyczące pracy zdalnej maja obowiązywać do 4 września. Co dalej?
» Powrót do pracy po zakończeniu pracy zdalnej - przepisy BHP i zalecenia PiP
Zespół Prawa Pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego będzie pracował nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Zanim jednak to się stanie jak podaje portal prawo.pl rząd chce wydłużyć – do 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, obowiązywanie obecnych przepisów.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd chce aby praca zdalna mogła obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19.
Przed ustawodawcą stoi zatem zadanie aby uregulować zapisy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy oczekują systemowych przepisów.
Praca zdalna powinna zostać wpisana do Kodeksu pracy jako jedna z form wykonywania pracy za wspólną zgodą pracownika i pracodawcy, bez zbędnej biurokracji i nadmiernej kontroli, w tak prosty sposób, jak to ma miejsce obecnie - mówił w trakcie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda.
Przed rządzącymi obecnie stoi zatem wyzwanie, aby praca zdalna została uregulowana i na stałe wpisana do kodeksu pracy.
Koronawirus w PolsceKodeks pracy