Zarabiające dziecko - 3 warunki, by rozliczyć ulgę na dziecko bądź ulgę dla samotnych rodziców

Redakcja PIT.pl

Wielu rodziców posiadających zarabiające dzieci będzie chciało skorzystać z niektórych ulg i odliczeń w PIT 2023. Mowa m.in. o uldze prorodzinnej, czy rozliczeniu jako samotny rodzic. Zanim jednak to zrobią, muszą spełnić kilka warunków. Niewypełnienie choćby jednego pozbawi rodzica prawa do rozliczenia ulg w PIT.

» PIT 2023 - jak rozliczyć ulgę prorodzinną?

Rodzice mający na wychowaniu starsze dziecko, które w 2022 roku wykonywało pracę i tym samym uzyskało dodatkowy dochód, nie tracą automatycznie prawa do rozliczenia ulg w swoim zeznaniu PIT 2023. Na prawo do zastosowania odliczeń wpływa bowiem wiele czynników, w tym m.in. wiek dziecka, czy źródło jego zarobku. Rozliczając zatem ulgi w PIT warto przyjrzeć się trzem kluczowym czynnikom:

» Rozliczenie jako samotny rodzic - nowe zasady w PIT 2023

Ulgi w PIT za 2023. Warunki

Źródło: shutterstock

1. Wiek zarabiającego dziecka

Pierwszym z czynników, na jakie warto zwrócić uwagę chcąc skorzystać z ulg w PIT, jest wiek dziecka. Ustawa o PIT inaczej bowiem traktuje pełnoletnie, zarabiające dziecko, a inaczej dziecko niepełnoletnie. W czym tkwi różnica?

Dochody małoletnich dzieci w żaden sposób nie są limitowane. Bez znaczenia jest więc, czy zarobki małoletniego dziecka uzyskane w 2022 roku były wysokie, czy też symboliczne. Ważne jest, by sam rodzic spełniał warunki do skorzystania z ulgi.

2. Rodzaj uzyskanych przez dziecko dochodów

Kolejnym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj źródeł dochodu dziecka. Są bowiem takie źródła dochodu, które automatycznie powodują utratę prawa rodzica do rozliczenia ulgi w PIT. Mowa o działalności gospodarczej opodatkowanej:

  • podatkiem liniowym,
  • podatkiem tonażowym,
  • kartą podatkową,
  • ryczałtem ewidencjonowanym.

Powyższe formy opodatkowania działalności gospodarczej automatycznie pozbawiają rodzica prawa do skorzystania z ulgi na dziecko bądź ulgi dla samotnego rodzica – bez względu na wysokość uzyskanego przez dziecka dochodu.

3. Wysokość zarobków dziecka

Kolejnym kluczowym elementem jest wysokość uzyskanych w całym 2022 roku dochodów dziecka. Ustawa o PIT wprowadza bowiem limit, po przekroczeniu którego dodatkowe skorzystanie z ulg i doliczeń w PIT jest niemożliwe. W 2023 roku będzie to miało szczególne znaczenie bowiem za sprawą Polskiego Ładu limit uległ zmianie. Ile aktualnie wynosi?

Przepisy Polskiego Ładu podwyższyły wspomniany limit z dotychczasowej kwoty 3089 zł do 16 061,28 zł (12-krotnością renty socjalnej). Co ważne – limit ten można stosować wstecznie – już od stycznia 2022 roku.

 

 

Ulga na dzieciOdliczenia w PITRozliczenie roczneWynagrodzeniaMacierzyństwo