Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Rząd przyjął projekt Polskiego Ładu 2.0. Skorygowana ustawa zawiera nowe zapisy dotyczące PIT-2. Zmieni się nie tylko sam druk oświadczenia, lecz również będzie mógł on być składany przez większą liczbę podatników.
» Polski Ład 2.0 - podsumowanie konsultacji społecznych. Co się zmieni?
Na piątkowej konferencji prasowej Premier poinformował o przyjęciu projektu ustawy o Polskim Ładzie. Projekt zawierający poprawki do pierwotnej wersji ustawy, zmienia m.in. zasady składania oświadczenia PIT-2. Co się zmieni i od kiedy? Wyjaśniamy.
Źródło: shutterstock
Nowy projekt zmian ma uporządkować sposób składania oświadczeń dla pracodawcy. Aktualnie pracownicy zobowiązani są do złożenia kilku skomplikowanych oświadczeń dotyczących m.in. uwzględniania kwoty wolnej w zaliczkach. W myśl projektu ma się to niebawem zmienić. Wprowadzony zostanie jednolity wzór wszelkiego rodzaju oświadczeń, które do tej pory były składane odrębnie. W oświadczeniu PIT-2 będzie znajdował się cały katalog kwestii, które będzie można wybrać. Wówczas będą one obowiązywały przy naszym rozliczeniu podatkowym. Chodzi m.in. o takie kwestie jak:
Jak tłumaczą projektodawcy ,, Nowe regulacje zobowiązują podatników do wycofania, albo zmiany uprzednio złożonych oświadczeń lub wniosków, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie przez płatnika zaliczki na podatek. Jeżeli podatnik zmieni uprzednio złożone oświadczenie lub wniosek nie będzie obowiązany do wycofania poprzednio złożonych, bowiem nowy wniosek, czy oświadczenie zastąpi poprzednio złożone dokumenty.
Tak jak obecnie, również z porządkowanych regulacji wynika, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie lub wniosek mające wpływ na obliczanie zaliczki, to płatnik uwzględnia to oświadczenie lub ten wniosek, co do zasady, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Jedynie w przypadku płatnika, jakim jest organ rentowy określany jest dłuższy dwumiesięczny okres, po upływie którego organ rentowy ma obowiązek uwzględnić oświadczenie/wniosek. Taki okres jest wprowadzany na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który podkreślił, że jest on niezbędny z uwagi na dostosowanie systemów informatycznych.
Nowe regulacje przesądzają, że:
Oznacza to, że płatnik po ustaniu stosunku prawnego łączącego go z podatnikiem będzie nadal stosował – przy obliczaniu zaliczek od świadczeń należnych z tego stosunku (np. wypłacając dodatkowe roczne wynagrodzenie) – wniosek podatnika o obliczanie zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (ulga dla młodych) lub miesięcznych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ustawy PIT oraz wniosek o niestosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów”.
W myśl nowych przepisów projektowanej ustawy Polskiego Ładu od 1 stycznia 2023 roku oświadczenie PIT-2 złożyć będą mogli podatnicy uzyskujący przychody z umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, a także osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.