Podwyżki cen w biurach rachunkowych od 2022 r. (wyniki ankiety)

Ewelina Czechowicz

Największą bolączką księgowych i doradców podatkowych jest niestabilność i niejasność przepisów, które są wprowadzane w ostatnim czasie. Wprowadzane zmiany mają bardzo krótkie vacatio legis. Tuż przed wprowadzeniem Polskiego ładu, biura rachunkowe zapowiadają podwyżkę cen swoich usług.   

Amerykański pisarz, H. Jackson Brown, Jr., trafnie określił, że „sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze. Albo jedziesz naprzód, albo upadasz”. Słowa te wpisują się w aktualną sytuację biur rachunkowych i podatkową rzeczywistość, która każdego dnia stawia coraz to bardziej wyszukane wyzwania. Zmiany w podatkach, w tym Polski ład który zmienia aż 23 akty prawne sprawia, że jak wskazują księgowi coraz trudniej jest dostosować się do coraz bardziej wymagającej rzeczywistości.

Polski Ład z podpisem Prezydenta. Duże zmiany podatkowe od 2022 roku - PIT.pl

Sejm przyjął Polski Ład. Zmiany w podatkach 2022 - PIT.pl

W 2022 r. aż 60% odpowiadających w naszej ankiecie zamierza zmienić branże, szykują się też znaczące podwyżki w cenach usług, które oferują księgowi i biura rachunkowe. Poniżej prezentujemy wynik przeprowadzonej przez PIT.pl ankiety.

Polski Ład - zmiany w podatku liniowym od stycznia 2022 r. - PIT.pl

Wzrost cen usług księgowych od 2022 r. - wyniki ankiety

Źródło: shutterstock

Księgowe będą odchodzić z zawodu?

Jak wynika  z przeprowadzonej przez redakcję PIT.pl ankiety 60% respondentów planuje zmienić branżę. Tylko 32 % nie planuje zmian w zakresie prowadzonej działalności. 9 % zamierza zwiększyć zatrudnienie w związku z planowanymi zmianami w przepisach w ramach Polskiego ładu. 

Polski ład: Czy księgowi masowo zaczną rezygnować z zawodu? - PIT.pl

Polski Ład: jaka forma opodatkowania na 2022 rok? - PIT.pl

Zmiany w ramach Polskiego ładu spowodują podniesienie cen usług księgowych

Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 91 % odpowiadających na pytania ankiety zamierza od 2022 r. podnieść ceny usług księgowych. To oznacza, że ich Klienci poza wyższymi daninami zapłacą również więcej za obsługę księgową. Tylko 5 % badanych nie uzależnia podwyżki cen od zmian w przepisach i tylko 4 % respondentów nie zamierza podnosić stawek za obsługę księgową. 

Polski Ład: Od kiedy nowy obowiązek składania do US ewidencji środków trwałych - PIT.pl

O ile wzrosną ceny usług księgowych?

Jak wynika z otrzymanych danych podwyżki będą w większości w przedziale 20-50 %. 58% badanych wskazuje że podniesie ceny usług o 20 %, z kolei 27 % odpowiadających w ankiecie zamierza je podnieść o 50 %. O więcej niż 50% zamierza podnieść ceny 11% badanych. 

Źródło: opracowanie własne PIT.pl

 

KsięgowośćPolski ŁadPodatki 2022HOT