e-US. Podatnicy i płatnicy mogą zweryfikować już salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym

Od 1 czerwca 2022 r. obowiązują nowe stawki zasiłku dla bezrobotnych. Kto może otrzymać świadczenie? Ile ono aktualnie wynosi? - wyjaśniamy
Nową wysokość zasiłku określa obwieszczenie ministra rodziny i polityki społecznej z 10 maja 2022 r. (M. P. poz. 486). Kwota zasiłku została zwaloryzowana w oparciu o wskaźnik inflacji, który wyniósł w ubiegłym roku 5,1 proc. Z uwagi na waloryzacje osoby bezrobotne mogą liczyć na nieco wyższe świadczenia.
Zasiłek dla bezrobotnych może otrzymać osoba, która zarejestruje się w powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem otrzymania świadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy jest co najmniej roczny staż pracy i wykazanie, że pracownik przepracował minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy. Dodatkowo wnioskujący musi udowodnić, że za swoja pracę otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, w 2021 r. jest to kwota 3010 zł brutto.
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tym, którzy przepracowali w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację jako osoba bezrobotna minimum 365 dni. Do okresu zatrudnienia nie wliczają się okresy przebywania na urlopach bezpłatnych, jeżeli trwały dłużej niż 30 dni. We wskazany staż pracy zalicza się okres urlopu wychowawczego, odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przebywania na rencie z tytułu niezdolności do pracy.
Zmiany dla pracowników w PIT od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl
Zasiłku dla bezrobotnych nie otrzymają osoby, które po zarejestrowaniu się jako bezrobotni zostali skierowani przez PUP na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe, ale nie skorzystały z oferty urzędu. Dodatkowo, na zasiłek nie mogą liczyć Ci którzy do pół roku wstecz rozwiązali stosunek pracy za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron a także zostali zwolnieni dyscyplinarnie. Zasiłku nie otrzymają Ci którzy otrzymali odszkodowanie za skróceni okresu wypowiedzenia. Wyjątek stanowi porozumienie stron zawarte w związku z upadłością pracodawcy, likwidacją etatów.
Źródło: shutterstock
Wysokość zasiłku pobierana przez osoby bezrobotne jest uzależniona od stażu pracy bezrobotnego i dzieli się na trzy stawki – 80%, 100% i 120%. Od 1 czerwca 2022 roku stawki zasiłku dla osób bezrobotnych zostały zwaloryzowane i wynoszą:
1. 80% (mniej niż 5 lat stażu pracy)
2. 100% (od 5 lat do 20 lat stażu pracy)
3. 120% (co najmniej 20 lat stażu pracy)
Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest z dołu. W przypadku, nabycia prawo do zasiłku w trakcie trwania miesiąca przysługuje on proporcjonalnie za dni kiedy osoba dokonała rejestracji w urzędzie pracy.
Zasiłek zwykle przyznawany jest na okres 6 miesięcy. Jednak są sytuacje, kiedy można go stracić. Utracić prawo do zasiłku można w przypadku odmowy podjęcia zatrudnienia wskazanego przez PUP, odmowy wzięcia udziału w szkoleniu czy stażu. Prawo do zasiłku utraci również osoba, która podejmie zatrudnienie.
Formy zatrudnieniaKodeks pracyKsięgowość