PIT za 2022 r. jak zapłacić mniej fiskusowi? Zapisz się na webinar Bankier.pl i PIT.pl

Ewelina Czechowicz

Masz już PIT-11? Dane z działalności gospodarczej? Sprawdź, jak obniżyć podatek do zapłaty z PIT za 2022 rok. Kiedy skorzystać z ulg podatkowych? Rozliczyć się samemu czy z małżonkiem? A może zmienić formę opodatkowania? O tym dlaczego warto zainteresować się swoim rozliczeniem podatkowym i jak obniżyć podatek do zapłaty po reformie Polskiego ładu opowiedzą Beata Boruszkowska - Prezes Zarządu Krajowej Izby Biur Rachunkowych i Ewelina Czechowicz w czasie webinaru już 14 lutego.

PIT-11 to kluczowy dokument niezbędny dla części podatników do przygotowania zeznania rocznego składanego fiskusowi. Mając dokument z ZUS, od pracodawcy czy zleceniodawcy lub dane z działalności gospodarczej warto zastanowić się, jak obniżyć wysokość podatku do zapłaty. Już 14 lutego 2023 roku na Bankier.pl w trakcie webinaru pokażemy, jak zapłacić mniejszy podatek za 2022 rok. Odpowiemy, które dane z PIT-11 są potrzebne do przygotowania zeznania za 2022 rok.  I jak można wybrać najlepszą formę opodatkowania.

Na wydarzenie zapisywać można się na stronie: https://oferta.bankier.pl/webinar_podatki. Udział w nim jest bezpłatny, jeśli wyrazi się zgody marketingowe. W przeciwnym wypadku koszt dołączenia to 20 zł.

PIT za 2022 rok jak zapłacić mniej fiskusowi?

Webinar - Jak zapłacić mniej z PIT za 2022 r. 

W trakcie webinaru odpowiemy też, dlaczego warto zweryfikować zeznanie roczne. To każdy z nas odpowiada za PIT składany fiskusowi. Polski ład to największa od 30 lat reforma podatkowa. Wyższa kwota wolna od podatku, nowe grupy podatników zwolnione z PIT, jeden termin rozliczeń dla większości deklaracji, nowe ulgi podatkowe to tylko niektóre ze zmian, które warto znać w trakcie przygotowywania  zeznanie podatkowego za 2022 r. Przed nami sezon rozliczeń inny niż wszystkie.

Już 14 lutego 2023 roku podpowiemy, dlaczego warto zainteresować się tegorocznym rozliczeniem podatkowym.

W trakcie webinaru, na który zaprosiliśmy Beatę Boruszkowską – Prezes Zarządu Krajowej Izby Biur Rachunkowych, pokażemy sposoby na to, jak obniżyć podatek do zapłaty.

7 sposobów na obniżenie podatku do zapłaty za 2022 rok

  1. Sprawdź, czy opłaca Ci się rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem jeżeli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko.
  2. Sprawdź, czy jesteś w grupie uprzywilejowanych podatników i nie zapłacisz podatku.
  3. Sprawdź, czy fiskus odda Ci ulgę dla klasy średniej.
  4. Sprawdź, czy skorzystasz z nowej kwoty wolnej od podatku.
  5. Sprawdź, czy możesz zmienić formę opodatkowania.
  6. Sprawdź z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać.
  7. Sprawdź, jak na Twój PIT wpłynęło rolowanie zaliczek.

1. Rozliczyć się razem czy osobno?

W trakcie webinaru pokażemy i odpowiemy na pytania komu opłaca się wspólne rozliczenie z małżonkiem. Pokażemy jak na zeznanie za 2022 rok wpłynęły zmiany dla samotnych rodziców.

2. Sprawdź czy zapłacisz PIT za 2022 rok

Wprowadzone w 2022 roku zmiany w PIT sprawiają że część podatników będzie zwolniona z zapłaty podatku. W trakcie webinaru pokażemy kto nie zapłaci PIT za 2022 rok.

3. Ulga dla klasy średniej a PIT

Od stycznia do lipca 2022 r. w systemie podatkowym funkcjonowała ulga dla klasy średniej. Preferencja miała neutralizować negatywne zmiany w zakresie odliczania składki zdrowotnej, która de facto stała się podatkiem zdrowotnym i nową daniną nałożoną na podatników. Po obniżce PIT-u do 12 % obciążenia podatkowe nie wróciły do stanu z 2021 r. W rozliczeniu za 2022 rok część podatników będzie mogła skorzystać z ulgi. W trakcie webinaru omówimy też to zagadnienie.

4. Wyższa kwota wolna od podatku – kto może z niej skorzystać

Kwota wolna od podatku od stycznia 2022 r. została podniesiona do 30 000 zł, jest to kwota niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzyskanie dochodu poniżej jej nie oznacza automatycznie zwolnienia z obowiązku złożenia deklaracji PIT. W czasie webinaru odpowiemy kto skorzysta na wyższej kwocie wolnej od podatku.

5. Zmienić czy nie zmieniać formy opodatkowania oto jest pytanie?

Wyższa kwota wolna od podatku może zachęcić podatników do zmiany formy opodatkowania i rozliczenia PIT za 2022 rok na zasadach ogólnych zamiast na ryczałcie czy podatku liniowym. Dla kogo korzystna może być zmiana opodatkowania i jakie pułapki czyhają na tych którzy dokonają zmiany wskażemy w trakcie webinaru.

6. Ulgi podatkowe – sprawdź czy je znasz i zapłać mniej fiskusowi

W deklaracji PIT za 2022 r. można skorzystać z nowych ulg podatkowych oraz odliczeń. Podatnicy mogą skorzystać z dotąd dostępnych preferencji, jak ulga na dziecko czy Internet. Z jakich ulg i preferencji warto skorzystać? Które są najbardziej atrakcyjnej. Jak odliczyć darowizny na kościół, wydatki na termomodernizacje, IKZE czy krew opowiemy w trakcie webinaru.

7. Rolowanie zaliczek czyli co?

Zeznanie podatkowe za 2022 rok będzie przygotowywane wg zasad wprowadzonych od 1 lipca 2022 roku, stąd zamieszanie w zasadach odprowadzania przez płatników zaliczek na PIT. W bałaganie wprowadzanym w trakcie reformy miało miejsce tzw. rolowanie zaliczek. Stąd niektórzy podatnicy mogą mieć odprowadzone za małe zaliczki na PIT i będą musieli dokonać dopłaty do zeznania. Kiedy to będzie miało miejsce i czy ulgi podatkowe mogą zneutralizować dopłatę dowiecie się Państwo w trakcie webinaru Bankier.pl

Jak zapisać się na webinar?

Wirtualne spotkanie odbędzie się we wtorek 14 lutego 2023 roku o godzinie 10.00.

Na wydarzenie zapisywać można się na stronie: https://oferta.bankier.pl/webinar_podatki. Udział w nim jest bezpłatny, jeśli wyrazi się zgody marketingowe. W przeciwnym wypadku koszt dołączenia to 20 zł.

Rozliczenie rocznePolski ŁadRolowanie zaliczekKwota wolna od podatku