Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

PIT 2023. Nie zapomnij o ważnym dla podatnika dokumencie

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy dokonali wysyłki rocznego zeznania PIT za 2022 rok przez Internet, powinni zwrócić uwagę na zachowanie szczególnie ważnego dla podatnika dokumentu. Chodzi o UPO, czyli Urzędowe Powiadczenie Odbioru, które jest potwierdzeniem, że podatnik rozliczył się ze skarbówką. 

» PIT 2022/2023: jak rozliczyć?

Podatnicy rozliczający PIT za 2022 rok drogą elektroniczną powinni każdego roku zachowywać dokument UPO. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest ważnym dokumentem dla podatnika. Poświadcza on bowiem złożenie zeznania PIT i pozytywne rozliczenie z urzędem skarbowym.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

UPO ważnym dokumentem dla podatnika

Źródło: shutterstock

Pozytywna weryfikacja zeznania PIT - tylko status 200

Deklaracja PIT, która została poprawnie wysłana powinna uzyskać status 200. Jeżeli deklaracja została sporządzona błędnie, bądź też wystąpiły problemy podczas wysyłki deklaracji do urzędu skarbowego – nasza deklaracja osiągnie status inny niż 200.

 

Problemy z wysyłką PIT - różne statusy deklaracji i brak UPO

Konsekwencją braku statusu 200 jest jednoczesny brak możliwości uzyskania UPO. Deklaracja składana przez podatnika może uzyskać jeden z poniższych statusów:

Status 401 – oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz niezgodność dokumentu z schematem xsd. Powodem pojawienia się tego statusu może być m.in. niewypełnione jednego z pół deklaracji niezbędnych do wysyłki.

<< więcej o statusie 401

Status 411 – oznacza negatywną weryfikację deklaracji oraz, że zeznanie z takim identyfikatorem podatkowym już istnieje np. w sytuacji wysłania tej samej deklaracji pocztą i drogą elektroniczną.

<< więcej o statusie 411

Status 412 – dotyczy problemu z wysyłką deklaracji opatrzonej podpisem elektronicznym nieweryfikowalnym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

<< więcej o statusie 412

Status 414 – oznacza, negatywną weryfikację deklaracji z powodu błędnych danych identyfikacyjnych. Powodem może być m. im. podanie błędnego numeru NIP, PESEL, czy też wskazanie błędnej kwoty przychodu złożonej w deklaracji za rok poprzedni.

<< więcej o statusie 414

 

Zapomniałeś o UPO? Znajdziesz go w Twój e-PIT

Podatnicy, którzy zapomnieli o pobraniu UPO, nie muszą się martwić. Urzędowe Poświadczenia Odbioru wszystkich elektronicznie rozliczonych druków PIT można znaleźć w usłudze Twój e-PIT. Wystarczy przejść do zakładki ,,Złożone dokumenty" i wybrać interesujący nas rok podatkowy. 

 

Źródło: Twój e-PIT

 

PIT-36PIT-37Twój e-PITRozliczenie roczne