Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Na mocy uchwalonej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL. Jak to zrobić? Od kiedy będzie można złożyć wniosek? - tłumaczymy.
Польський ідентифікаційний код (PESEL) для біженців з України
Zgodnie z treścią przepisów ustawy opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw obywatele Ukrainy będą mogli przebywać legalnie w Polsce przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r. jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli składać od najbliższej środy 16.03.2022 r. Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty przygotować?
ZUS radzi, jak krok po kroku założyć konto na PUE - PIT.pl
Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdej osobie urodzonej w Polsce, będącej obywatelem Polski lub, w określonych przypadkach, także cudzoziemcom.
Numer PESEL nadawany jest z urzędu w następujących sytuacjach:przez polski urząd stanu cywilnego przy sporządzaniu aktu urodzenia dla dziecka urodzonego na terytorium Polski. Dotyczy to dzieci obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin, którzy mieszkają w Polsce, w związku z tym, że uzyskali prawo stałego pobytu oraz cudzoziemców, którzy uzyskali:
Cudzoziemiec dostanie PESEL jeśli zamelduje się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, złoży wniosek w urzędzie gminy. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć. PESEL jest przydatny m.in. do:
Wniosek o PESEL może złożyć każdy, to:
Formularz wniosku można znaleźć na stronie:
Formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.
Dane, które należy wpisać we wniosku to:
W sytuacji kiedy wniosek wypełniany jest w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaje się również dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL trzeba będzie okazać:
Do wniosku potrzebne będzie też zdjęcie, które musi spełniać określone w prawie wymagania.
Źródło: shutterstock
Do wniosku o nadanie numeru PESEL wnioskujący będą musieli przedłożyć zdjęcie, które spełnia wymagania jak do dowodu osobistego tj.:
Zgodnie z przyjętymi przepisami przy składaniu wniosku będą pobierane odciski palców. Odciski palców będą pobierane u osób powyżej 12 roku życia.
Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Wniosek w imieniu dziecka może złożyć jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12 r.ż., nie pobiera się odcisków palców.
Osoby, które zdążyły otrzymać numer PESEL przed 16 marca 2022 r. będą musiały ponownie zgłosić się do urzędu w celu przedłożenia fotografii i pobrania odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.
Uchodźcy mogą zgłosić się do najbliższego urzędu gminy aby złożyć wniosek o PESEL. Oprócz złożenia wniosku opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej konieczne jest dołączenie fotografii spełniającej opisane wymagania. Od osób powyżej 12 roku życia również pobierany będą odciski palców. W niektórych urzędach dodatkowo od razu będzie można przy składaniu wniosku o PESEL założyć profil zaufany oraz się zameldować. Trzeba pamiętać, że niektóre urzędy wymagają wcześniejszego umówienia wizyty. W niektórych gminach zostaną uruchomione specjalne punkty gdzie uciekający przed wojną będą mogli wnioskować o PESEL. Ponadto pojawiają się także informacje o tworzeniu mobilnych punktów, gdzie będzie można złożyć wniosek. Bieżących informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów miast i gmin.