Limity podatkowe 2024. Mały podatnik VAT ponad 400 tys. zł mniej

Od 1 października 2020 r. zaczął obowiązywać jednolity plik kontrolny. Nowy plik zostanie przez przedsiębiorcę wysłany dopiero 25 listopada, jednak już teraz warto zadbać o właściwe oznaczenie dokumentów.
Przedsiębiorcy od dziś mają obowiązek oznaczania dostaw niektórych grup towarów i usług oraz procedur specjalnych, takich jak split payment. W nowym pliku pojawią się nowe oznaczenia, dlatego nie warto odkładać na ostatnią chwilę ewidencji danych, które będą potrzebne do prawidłowego przygotowania JPK_V7 (dla podatników rozliczających się miesięcznie) lub JPK_V7K (dla podatników kwartalnych).
Źródło: MF - youtube.com
Nowy JPK_V7 składa się z dwóch części: deklaracyjnej oraz ewidencyjnej. Trzeba więc będzie w nim wykazać:
Nowy JpK_V7 to obowiązek oznaczania wybranych dostaw towarów i usług kodami GTU oraz stosowanie procedur szczególnych takich jak obowiązkowy split payment.
Przy tworzeniu pliku przedsiębiorcy będą musieli dokonać oznaczenia towarów i usług na podstawie par. 10 ust. 3 rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.) kodami GTU.
» Nie każda sprzedaż będzie musiała być oznaczona kodem GTU od 1 października
Z obowiązku tego będą zwolnieni Ci podatnicy, którzy nie dokonują dostawy towarów ani nie świadczą usług wymienionych w par. 10 ust. 3 rozporządzenia. Oni nie będą musieli stosować kodów GTU.
Podatnicy nie mają obowiązku podawania kodów GTU i innych oznaczeń na fakturach. Mogą ale nie muszą ich w ten sposób oznaczać. Oznaczenie GTU musi znaleźć się jedynie na ewidencji VAT.
» Gdzie umieszczać nowe kody GTU? Na fakturze, czy tylko w pliku JPK_V7?
Warto jednak zadbać o to by zbierać dane dotyczące oznaczeń, szczególnie wtedy kiedy firma dokonuje wielu transakcji sprzedażowych lub usługowych objętych obowiązkowemu kodowaniu GTU. Wtedy łatwiej będzie przygotować nowy plik.
Już teraz warto się zastanowić czy przedsiębiorca skorzysta z bezpłatnych narządzi do wysyłki JPK_VAT. Pliki JPK, w tym nowe JPK_VAT z deklaracją, będzie można przesyłać wyłącznie przez nową bramkę REST API lub korzystając z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów: formularza interaktywnego albo aplikacji e-mikrofirma lub Klient WEB.
» Trzy darmowe programy MF do obsługi nowego JPK_V7 od 1 października
Jeżeli jednak przedsiębiorca chce skorzystać z programów komercyjnych nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę i już teraz zadbać o wdrożenie odpowiedniego oprogramowania i przeszkolenie pracowników.