Nowe ograniczenia dla przedsiębiorców, bez dodatkowego wsparcia

Ewelina Czechowicz

Od 17 października zaczną obowiązywać nowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z pandemią Covid-19. Niektóre branże, które przez chwilę próbowały wrócić do normalności, spotkają się z ograniczeniami. Minister Zdrowia oraz Premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Czy pojawi się kolejna tarcza antykryzysowa?

Dwa dni po uruchomieniu wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej 5.0 rząd wprowadza nowe ograniczenia.  Szczególnie odczuje je branża gastronomiczna, właściciele basenów i siłowni oraz branża weselna.

Kiedy 10 października Polska znalazła się w żółtej strefie, rząd nie wprowadził drastycznych ograniczeń. Wiele firm miało zaplanowane działania, które teraz trzeba będzie odwołać.

Rząd nie zadeklarował kolejnych tarcz antykryzysowych, ale nie oznacza to, że przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na żadne wsparcie ze strony państwa.

Na czwartkowej konferencji Mateusz Morawiecki wskazał, że pierwsza tarcza antykryzysowa daje możliwość uruchomienia dodatkowego wsparcia dla przedsiębiorców. Premier zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.

Zanim nowe przepisy zostaną wprowadzone, wielu przedsiębiorców na nowo będzie mierzyć się ze skutkami Covid-19. Kogo dotkną zmiany?

W czerwonej strefie, czyli obszarze z największymi restrykcjami, od soboty  17 października znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

strefa czerwona
Źródło: twitter KPRM

W strefie żółtej:

Dodatkowe ograniczenia dotkną branżę gastronomiczną,  lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w godzinach od 6-21, a zajęty będzie mógł być co drugi stolik. Po godzinie 21 będzie możliwość zamówienia wyłącznie posiłków na wynos. W strefie żółtej możliwe będzie

Od 19 października ograniczona ma zostać ilość osób na weselach i innych uroczystościach do maksymalnie 20 osób bez możliwości zabawy tanecznej.

Zostaną zamknięte baseny, aquaparki oraz siłownie.

W szkołach wyższych i ponadgimnazjalnych natomiast wprowadzono nauczanie hybrydowe. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.

Rząd ograniczył do 25 osób zgromadzenia. Wg wytycznych podróż transportem publicznym ma zostać ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.


Źródło: twitter KPRM

Strefa czerwona

W strefie czerwonej będą obowiązywać ograniczenia ze strefy żółtej. Dodatkowo rząd wprowadził tu ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę. W strefie tej będzie obowiązywał również  zakaz organizowania kongresów i targów, zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej, zakaz organizowania wydarzeń sportowych z udziałem publiczności oraz zakaz organizacji wesel i konsolidacji od 19 października br. Rząd ograniczył tu ilość publiczności w wydarzeniach kulturalnych do 25% miejsc zajętych

Dodatkowo z ograniczeniami spotka się branża gastronomiczna, lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w godzinach od 6-21, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów na wynos. W restauracjach wprowadzono  też obowiązek zachowania dystansu: 1 osoba na 4 m².

Salony kosmetyczne i tatuażu mogą działać, pod warunkiem że przebywa w nich tylko obsługiwany klient z pracownikiem.  W strefach czerwonych trzeba będzie zasłać nos i usta w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, miejscach kultu (np. kościołach, cmentarzach) oraz w sklepach;

W środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków oraz siłowni. Zgromadzenia publiczne zostały ograniczone do 10 osób. W strefie czerwonej rząd wprowadził nauczanie zdalne dla szkół wyższych oraz średnich, z wyłączeniem zajęć praktycznych.

Od 17 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie czerwonej
Źródło: twitter KPRM

Koronawirus w Polsce