Tarcza 5.0 już od 15 października. Jak ubiegać się o pomoc?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy już od 15 października będą mogli wnioskować o pomoc z Tarczy 5.0. W jaki sposób ubiegać się o pomoc, gdzie szukać stosownych wniosków i czy potrzebne będzie złożenie dodatkowych dokumentów? Wyjaśniamy.

Uwaga! ZUS przygotował nowe wzory wniosków o pomoc z Tarczy 5.0. Więcej na ten temat w artykule ,,Na wnioskach RSP-DB, RSP-DD i RDZ-B zawnioskujesz o pomoc z Tarczy Turystycznej 5.0". 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 15 października wchodzą w życie przepisy piątej  już tarczy antykryzysowej, skierowanej wyłącznie dla branży turystycznej. Tarcza 5.0 umożliwi przedsiębiorcom turystycznym skorzystanie z różnych form pomocy. Mowa w szczególności o zwolnieniu z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień oraz wrzesień, świadczeniu postojowym czy dodatkowym świadczeniu postojowym.

» Nowa tarcza 5.0: Świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe

Zwonienie z ZUS i postojowe w Tarczy 5.0

Źródło: shutterstock

Wnioski do ZUS o pomoc z Tarczy 5.0 już od 15 października

Przedsiębiorcy nie mają jeszcze możliwości składania wniosków o pomoc z Tarczy Turystycznej. Możliwość ta pojawi się w platformie usług elektronicznych PUE dnia 15 października. Przedsiębiorca nie będzie zatem musiał odbywać wizyty w ZUS w celu złożenia wniosku. Szybko i sprawnie zrobi to za pośrednictwem platformy PUE.

» Zwolnienie ze składek ZUS w ramach Tarczy 5.0. Dla kogo i na jakich zasadach?

Świadczenie postojowe i zwolnienie z ZUS - na jakim wniosku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przekazał jeszcze informacji dotyczącej tego, czy do wnioskowania o pomoc z Tarczy 5.0 zostaną wykorzystane stare wnioski o świadczenie postojowe / zwolnienie z ZUS (RDZ, RSP), czy ZUS przygotuje zupełnie nowe druki. Jedno jest pewne dostępne one będą w formie elektronicznej, w platformie usług elektronicznych PUE. Znaleźć je będzie można 15.10 w zakładce USŁUGI – KATALOG USŁUG.

Tarcza 5.0 w PUE

Źródło: PUE ZUS

Wnioski o pomoc z Tarczy 5.0. Czy potrzebne będą dodatkowe dokumenty?

Jednym z warunków uzyskania zwolnienia z ZUS, czy świadczenia postojowego jest uzyskanie 75% spadku przychodów w relacji do przychodów w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Czy będzie wymagane udokumentowanie tego spadku? Odpowiedź jest jedna – Nie.

Przedsiębiorca w składanym wniosku będzie zobowiązany wyłącznie do złożenia oświadczenia o uzyskaniu 75% spadku przychodów. Brak konieczności udokumentowania tego faktu w składanym wniosku, ma wpłynąć na maksymalne wyeliminowanie możliwości wystąpienia błędu we wniosku i tym samym przyśpieszenia wydawania decyzji przez pracowników ZUS.

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT