Nie dostałeś jeszcze PIT-11? Znajdź go w usłudze Twój e-PIT

Iwona Maczalska

Choć pracodawcy mają czas na przekazanie PIT-11 swoim pracownikom do końca lutego, to wielu z nich wypatruje już swojego druku PIT-11. Osoby, którym zależy na szybkim rozliczeniu PIT 2023, nie muszą czekać na PIT-11 od pracodawcy. Znaleźć go bowiem można już dziś w rządowej usłudze Twój e-PIT

» Dłuższy termin na rozliczenie PIT 2023. Czy pracownicy później otrzymają PIT-11?

Polski Ład nie zmienił terminów przekazania informacji PIT-11 pracownikom. W 2023 roku ostateczny termin nadal przypada ostatniego dnia lutego. Pracownicy nie muszą jednak czekać na druk z zakładu pracy. Jego podgląd można bowiem znaleźć już dziś w rządowej usłudze Twój e-PIT

» PIT-11 online - Jak rozliczyć PIT 2022/2023

PIT-11 za 2022 rok

Źródło: shutterstock

Bez PIT-11 nie rozliczysz PIT za 2022 rok

Druk PIT-11 jest bardzo istotny dla podatników. Dzięki niemu o wiele prostsze staje się bowiem rozliczenie rocznej deklaracji PIT. Informacja PIT-11 zawiera bowiem komplet niezbędnych do rozliczenia PIT danych podatkowych, informujących m.in. o wysokości osiągniętego w 2022 roku przez pracownika dochodu i przychodu, pobranych zaliczkach PIT, czy kosztach uzyskania przychodów.

Nic dziwnego, że pracownikom zależy na szybkim jego otrzymaniu. Im szybciej bowiem wypełnią deklarację PIT i wyślą ją do urzędu skarbowego, tym szybciej otrzymają zwrot nadpłaty

 

Druk PIT-11 znajdziesz w Twój e-PIT

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, w głównym oknie wyświetlone zostanie podatnikowi najnowsze roczne rozliczenie PIT za 2022 rok, a wraz z nim informacja, na bazie ilu dokumentów (m.in. informacji PIT-11) uzyskanych od płatników PIT, wygenerowane zostało rozliczenie. Aby poznać swój PIT-11, należy przejść do zakładki ,,Dokumenty źródłowe” w lewym menu.

Wówczas poznamy wszystkie przesłane przez naszych płatników informacje, na podstawie których zostało wygenerowane zeznanie PIT-37.

PIT-11 zajdziesz w Twój e-PIT

Źródło: Twój e-PIT

Więcej na temat informacji PIT-11 znajdziesz w poradniku ,,PIT-11 za 2022 rok od pracodawcy".

Rozlicz PIT krok po kroku bez obaw o zmiany Polskiego Ładu

Posiadając już swój druk PIT-11 warto przystąpić do rocznego rozliczenia swojej deklaracji podatkowej. Jednym z możliwości rozliczenia jest skorzystanie z rządowej usługi Twój e-PIT. Wybierając tą formę rozliczenia należy dokładnie sprawdzić przygotowane przez MF zeznanie podatkowe. Może one bowiem wymagać uzupełnienia danych podatkowych, w tym m.in. ulg i odliczeń.

Jeżeli masz obawy przed samodzielnym rozliczeniem PIT, Redakcja PIT.pl poleca program e-Pity, który krok po kroku poprowadzi Cię po Twojej deklaracji podatkowej oraz pomoże w rozliczeniu ulg i odliczeń. Program dostępny jest poniżej: 

PIT-11Rozliczenie roczneTwój e-PITPIT-37PIT-36