Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Podatek od deszczu nawet za ogrodzenie

Katarzyna Sudaj

Podjazd do garażu, wybrukowane chodniki, place pod altankę ogrodową z pozbruku i podmurówka pod płotem? Wszystkie te powierzchnie trzeba obliczyć, ustalając procent zabudowania swojej działki dla określenia wysokości nowego podatku od deszczu.


Źródło: shutterstock.com

Już w połowie sierpnia na łamach PIT.pl pisaliśmy o nowym pomyśle Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na walkę z panującą w Polsce suszą. To rozszerzenie opłaty związanej z utratą naturalnej retencji tzw. podatek od deszczu

» 1350 zł podatku. Tyle zapłacisz, jeśli Twoja nieruchomość ma 600 m2

Każda zabetonowana powierzchni uniemożliwia naturalne wchłanianie wody opadowej przez pokryty grunt i powoduje szybkie spływanie strumieni deszczówki do kanałów instalacji burzowej.

A pod koniec miesiąca światło dzienne ujrzał projekt nowych przepisów. Ministerstwo Gospodarki Morskiej opublikowało zapowiadany projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Wysokość podatku od deszczu została uzależniona nie tylko od powierzchni działki, ale zróżnicowana w zależności od tego, czy właściciel działki stara się o pozyskanie deszczówki i zmagazynowanie wody opadowej w celu np. podlewania trawnika czy ogrodu, a nie pozwala na jej odprowadzanie do publicznej kanalizacji.

Ustalony trzy różne stawki:

  • 1,50 zł za 1m2/rok – w przypadku działki bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  • 0,90 zł za 1 m2/rok – w przypadku działki z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  • 0,45 zł na 1 m2 /rok - z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

Podatek od deszczu dotknie także właścicieli małych działek

Przypomnijmy, że o ile dotychczas obowiązujący podatek od deszczu dotyczył głównie właścicieli dużych działek o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw., którzy zabetonowali ponad 70 proc. jej powierzchni, to po zapowiadanych zmianach podatek od betonu dotknie także posiadaczy zdecydowanie mniejszych działek (już powyżej 600 mkw.), zabetonowanych w co najmniej 51 proc.

Obecnie podatek ten płacą głównie właściciele gruntów, na których stoją sklepy wielkopowierzchniowe otoczone parkingami dla klientów. Po nowelizacji przepisów podatek od betonu zapłacą także zwykli obywatele - właściciele małych działek, jeśli ich nieruchomość jest zabudowana co najmniej w połowie.

Nie bez znaczenia są tu wyjaśnienia Ministerstwa Gospodarki Morskiej , który w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej wyjaśnił, że do obliczania zabudowanej powierzchni działki „będą wliczane: podjazdy do garażu, chodniki, a nawet fundament pod ogrodzenie”. Przy małej działce np. 650 mkw. każdy metr może stanowić o przekroczeniu granicy 50 proc. zabudowy powierzchni i konieczności zapłaty nowego podatku.

Inne podatkiNieruchomościHOT