Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Już od 1 lutego rodzice bedą mogli złożyć wnioski o świadczenie 500+ na kolejny okres, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Nowe wnioski będą przyjmowane wyłącznie online i wypłata świadczenia będzie bezgotówkowa. Dodatkowo obsługę .przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 lutego 2022 r. rodzice będą wnioskować o świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy. Żeby nie utracić prawa do świadczenia podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie wniosku o „500+” na nowy okres świadczeniowy.
Nowy okres świadczeniowy rządowego programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.
Źródło: shutterstock
Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.
Jak informuje resort rodziny jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami na kolejny okres świadczeniowy:
ZUS uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych, niż we wskazanych wyżej maksymalnych terminach ustawowych.
Na okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2022 r. wniosek do ZUS należy złożyć na dzieci narodzone od 1 stycznia 2022 r. a także na dzieci urodzone przed 2022 r., jeśli wcześniej nie złożono wniosku w gminie.
Zgodnie z wytycznymi resortu rodziny jeśli wniosek na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., został złożony w gminie nie należy składać ponownie wniosku o świadczenie na ten okres do ZUS. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń przyznanych na okres do 31 maja 2022 r.
Możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej dotyczy wyłącznie rodziców, którzy posiadają numer PESEL. Rodzice składają wnioski na dedykowanym dla nich formularzu SW-R.
Rodzic nieposiadający nr PESEL, a także tzw. opiekun faktyczny (czyli osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie) oraz opiekun prawny powinni złożyć odpowiedni wniosek wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.