Jaki mandat grozi za wykroczenie skarbowe?

Resort finansów informuje, że wprowadzone zmiany w art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego ustawą o doręczeniach elektronicznych nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji. Złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 r. pozostaje skuteczne. Jak wskazuje ministerstwo, wolą ustawodawcy było, aby określenie „na piśmie” dotyczyło zarówno formy papierowej, jak i elektronicznej.
» Czynny żal przez e-Urząd Skarbowy. Jak go złożyć?
5 października 2021 r. art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 408, ze zm.) zyskał nowe brzmienie. Chodzi o przepis dotyczący składania czynnego żalu przez osoby, które dopuściły się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Zgodnie z nowym brzmieniem: „Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu”.
» MF: Czyny żal można złożyć przez ePUAP
Resort finansów przyznał, że użyte w tym artykule sformułowanie „na piśmie” zrodziło wątpliwości, dotyczące możliwości złożenia czynnego żalu drogą elektroniczną. Podkreślił jednak przy tym, że zmiana ta ma wyłącznie charakter dostosowawczy, bez jakichkolwiek modyfikacji treści merytorycznej. "Stąd też, od 5 października 2021 r., złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) jest skuteczne". Jak podano w komunikacie z uzasadnienia do projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych jednoznacznie wynika, że zmiana w zakresie stosownej w przepisach prawa terminologii - polegająca m.in. na zamianie wyrazu „pisemnie” na wyrażenie „na piśmie” - miała na celu zrównoważenie postaci papierowej z postacią elektroniczną.
Użyte w art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego (KKS) sformułowanie „na piśmie” zrodziło wątpliwości, dotyczące możliwości złożenia czynnego żalu drogą elektroniczną.
» Jak i kiedy złożyć "czynny żal"?
Ministerstwo finansów zwraca uwagę, na to że pisma utrwalone w postaci papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym. Natomiast pisma utrwalone w postaci elektronicznej - kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Źródło: shutterstock
Zgodnie z art. 16 KKS Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Z czynnego żalu korzystać mogą wszystkie osoby fizyczne, które popełniły wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, w tym:
Z wyłączenia karalności w ramach czynnego żalu korzystać mogą:
Z czynnego żalu będzie można skorzystać pod warunkiem spełnienia łącznie czterech przesłanek:
W niektórych przypadkach skorzystanie z czynnego żalu wymaga również spełnienia dodatkowych warunków. Takim warunkiem będzie uiszczenie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym (w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego). Warunek ten istnieje, jeżeli popełniony czyn zabroniony polegał na uszczupleniu tej należności.
Z instytucji czynnego żalu nie skorzysta sprawca, który:
Czynny żal będzie bezskuteczny, w następujących sytuacjach:
Formy opodatkowaniaPodatki 2021