Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

MF zapowiada poprawę przepisów dotyczących ulgi prorodzinnej oraz preferencyjnych rozliczeń dokonywanych przez samotnych opiekunów z dzieckiem. W odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że przygotowało zmianę przepisów, które „wykluczą wszelkie wątpliwości” w uldze prorodzinnej oraz preferencyjnym rozliczeniu z dzieckiem przez samotnych opiekunów.
Zmianie ma ulec art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT. Z jego obecnego brzmienia wynika, że aby rodzic mógł się rozliczyć wspólnie z pełnoletnim dzieckiem i (lub) skorzystać z ulgi prorodzinnej, nie może ono uzyskać w roku podatkowym żadnych dochodów z umowy o dzieło lub z działalności gospodarczej, a więc choćby nawet 1 zł. Jeżeli natomiast zarabiało w trakcie roku na podstawie zlecenia lub umowy o pracę, to jego przychody musiały być wyższe niż 3089 zł.
Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna błąd jest skutkiem nowelizacji sprzed niemal półtora roku – tej, którą wprowadzono zwolnienie z PIT dla młodych (ustawa z 4 lipca 2019 r., Dz.U. poz. 1394). Przez brak słowa "nie" wiele osób nie może skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia z dzieckiem.
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z aktualnym brzemieniem art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT wynika, że podatkowe preferencje przysługują, gdy dzieci w roku podatkowym:
Jak podaje DGP wystarczy prosta poprawka. W miejsce słów „lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148” należałoby napisać „lub nie uzyskały przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148”.
W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo wskazał, że „przy ustalaniu kryterium dochodowego pełnoletnich, uczących się dzieci uwzględnia się zarówno – tj. „w łącznej wysokości” – ich przychody objęte tzw. ulgą dla młodych wolne od podatku, jak i dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy PIT (z wyjątkiem renty rodzinnej).”
Ministerstwo Finansów przygotowało już zmianę regulacji, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Dzięki zmianie więcej samotnych rodziców będzie mogło skorzystać z preferencyjnej formy rozliczeń z pełnoletnim dzieckiem i (lub) skorzystać z ulgi prorodzinnej.
Ulga na dzieciPIT-37Rozliczenie roczneOdliczenia w PITKorekta PIT