Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Ministerstwo Finansów przypomina, że do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat.Kto może skorzystać z preferencji i na jakich warunkach?
Resort finansów przypomniał, że 29 czerwca 2021 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.). Zmiana polega na przedłużeniu możliwości stosowania przez gminy rozwiązań dla wskazanych grup przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których płynność finansowa pogorszyła się w związku z koronawirusem.
Ustawa przedłuża możliwość stosowania przez gminy rozwiązań w zakresie podatku od nieruchomości, dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu skutków COVID-19 (art. 15p i art. 15q ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Wsparcie mogą też otrzymać m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego i spółdzielnie socjalne
Źródło: shutterstock
Na podstawie zmienionych przepisów rady gmin, w drodze uchwały, mogą:
Udzielone wsparcie - zgodne z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji Europejskiej - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce (art. 15zzzh ustawy o COVID-19).
Koronawirus w PolscePodatki 2021Inne podatkiNieruchomości