5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Dwie trzecie ankietowanych poparło zwolnienie z podatku dochodowego dla młodych osób przed ukończeniem 26. roku życia, równocześnie wskazując, że ulga jest niepełna i powinna objąć całą grupę, bez różnicowania źródeł dochodów. Są też głosy niezadowolenia. Wyniki badania PIT.pl odpowiadają na pytanie, czego oczekują podatnicy.
Redakcja PIT.pl przeprowadziła w lipcu sondę wśród swoich czytelników. Badanie dotyczyło nowej ulgi podatkowej tzw. zerowego PIT dla młodych do 26. r.ż. - wad i zalet tego rozwiązania oraz ewentualnej propozycji objęcia takim zwolnieniem dochodów kolejnej grupy podatników.
W sondzie trwającej od 24 czerwca do 6 sierpnia 2019 roku udział wzięło 9771 osób. 66 proc. badanych pozytywnie oceniło rozwiązanie wprowadzone do polskiego systemu podatkowego 1 sierpnia 2019 roku, podkreślając, że największą zaletą tego rozwiązania jest wyższa kwota netto wynagrodzenia otrzymana „do ręki” (35 proc. wskazań w pytaniu o plusy zerowego PIT). Na drugim miejscu – jako zaletę – wskazywano pozytywny wpływ na zmniejszanie emigracji zarobkowej młodych (18 proc.) oraz zachętę do legalnego zatrudniania w Polsce, a nie „na czarno” (14 proc.).
Źródło: opracowanie własne PIT.pl
Martwi jedynie to, że z sondy wynika, iż tylko beneficjenci nowej ulgi podatkowej widzą jej zalety. 65 proc. badanych nie ukończyło 26. r.ż. i to oni opowiadali się za zerowym PIT (66 proc.) wskazując „doczesne” zalety tego rozwiązania (więcej gotówki do dyspozycji). Oczywiście pomijam fakt polityków i ustawodawców, którzy też popierają to rozwiązanie prawne.
Małym wsparciem dla młodych są emeryci i renciści (1 proc.), bo to oni chcieliby być kolejną grupą zwolnioną z podatku dochodowego. Od dłuższego czasu pojawia się hasło „Emerytura bez podatku”, które wraca również w ostatnich zapowiedziach wyborczych PSL.
» Emerytura bez podatku w Sejmie. Dla kogo propozycja zmian jest krzywdząca?
Więcej wskazań wśród badanych zebrali jednak młodzi przedsiębiorcy przed 26. rokiem życia, bo to oni czują się pokrzywdzeni. Choć są bardziej zaradni i samodzielni, to nowa ulga podatkowa nie objęła ich dochodów. Ich rówieśnicy zatrudnieni na etacie czy umowę zlecenie nie muszą płacić podatku dochodowego, a przychody z ich działalności gospodarczej już nie korzystają z tego zwolnienia.
35 proc. ankietowanych ukończyła 26 lat i to oni negatywnie oceniali wprowadzoną 1 sierpnia ulgę podatkową „Bez PIT dla młodych”. Wskazywali na niesprawiedliwość społeczną (32 proc. odpowiedzi przeciw) i nie chcieli rozszerzania tego typu zwolnień na kolejne grupy osób. Ta część społeczeństwa jest świadoma tego, że podatek, który nie zapłacą młodzi, będzie trzeba pokryć z innych źródeł (29 proc.). A 15 proc. osób będących przeciw tej uldze w PIT zwróciło uwagę na fakt, iż młodzi niedoświadczeni pracownicy nie powinni otrzymywać wyższego wynagrodzenia „na start” niż ich starsi koledzy, dysponujący doświadczeniem zawodowym (a może się tak stać).
Źródło: opracowanie własne PIT.pl
Praktyka pokazuje jeszcze jeden realny problem - zmiany podatkowe wprowadzone w trakcie roku, a obejmujące swoimi skutkami rozliczenia podatkowe za cały rok, bardzo skomplikowały pracę działu kadr i księgowości. Praktyczne problemy z rozliczaniem listy płac młodych pracowników przed 26. r.ż. na pewno nie przysparza poparcia dla tej zmiany przepisów wśród księgowych.