Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kto już rozliczył PIT? 10 mld zwrotów juz teraz. Będzie 2x tyle?

Katarzyna Sudaj 28.03.2023 13:01 (aktualizacja: )

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że dotychczas podatnicy rozliczyli już 9 mln PIT-ów, w tym aż 5 mln przez usługę rządową Twój e-PIT. W przeważającej mierze to osoby rozliczające się na druku PIT-37. Na konta podatników trafiło już 10 mld zł zwróconego podatku dochodowego, czyli średnio ponad 1 tys. zł na osobę. Kto dostał zwrot?

Więcej osób skorzystało z rządowej usługi Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polacy złożyli już ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Jest to ilość, którą w zeszłym sezonie rozliczeń rocznych osiągnięto dopiero pod koniec kwietnia.

W tym roku nasza usługa cieszy się rekordową popularnością. W ubiegłym roku taka liczba deklaracji pojawiła się w systemie miesiąc później – 24 kwietnia. To potwierdza, że podatnicy coraz chętniej korzystają z e-usług i nowoczesnych rozwiązań, które udostępnia im Krajowa Administracja Skarbowa – podkreślił sekretarz stanu w MF, szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Jak rozliczaliśmy PIT rok temu?

Ogólna ilość rozliczonych zeznań PIT wynosi w tej chwili ponad 9 mln sztuk, ale obejmuje deklaracje złożone przez usługę Twój-e-PIT, system e-deklaracje i w formie papierowej. Ale zestawiając te dane widzimy, że ponad połowa czyli 5 z 9 mln zeznań PIT trafiło do US przez rządową usługę. Pozostałe 4 mln inną drogą.

PIT rozliczamy online, głównie akceptując gotowy Twój e-PIT lub nie robiąc nic

Odwołując się do zeszłorocznych szacunków, blisko 80% Polaków rozlicza zeznanie PIT w lutym lub marcu br. Natomiast 83% podatników rozliczy się przez internet. Tylko połowa podatników wypełnia zeznanie roczne samodzielnie, a reszta zleca to komuś innemu, także księgowym (42%), rodzinie (32%) lub znajomym (19%).

więcej

W 2022 roku 11,3 z 19,8 mln PIT-ów online to zeznanie przez usługę Twój e-PIT

Elektronicznie rozlicza się prawie każdy z nas. 9 na 10 Polaków wysyła zeznanie PIT przez internet. Do urzędów skarbowych wysłano w 2022 r. tylko 1,9 mln druków PIT w wersji papierowej. W tym roku powinno być ich jeszcze mniej.
>>> czytaj więcej

 

Miażdząca przewaga rozliczonych deklaracji PIT-37

PIT-y rozliczane przez rządową usługę to przede wszystkim PIT-37. Szczegółowa struktura wygląda tak:

  • 4 mln 603 tys. deklaracjiPIT-37 (np. Kowalski na etacie),
  • 192 tys. deklaracji PIT-28 (głównie najem prywatny mieszkań opodatkowany ryczałtem).
  • 92 tys. deklaracji PIT-38, (zarobki z kapitału na giełdzie itd)
  • 103 tys. deklaracji PIT-36, (ktoś, kto poza etatem zarobił coś z działalności wykonywanej osobiście np. sprzedał prywatne auto z zyskiem , a miał je krócej niż pół roku, wydał ksiązkę itd)
  • 6 tys. oświadczeń PIT-OP (emeryci wybierający OPP dla przekazania 1,5% podatku),
  • 5 tys. deklaracji PIT-DZ ( skierowany do rodzin tzw. ulgi 4+).

Tak samo było rok wcześniej. e-PIT-y za 2021 rok rozliczone w usłudze Twój e-PIT to niemal same PIT-37:

Zwroty podatków przekroczyły już 10 mld zł

Urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 10 mld zł podatku. Taka ogólna kwota robi wrażenie. Jednak jeśli wyliczyć średnią, to 9 mln podatników z 10 mld zł zwrotu, to „na głowę” przypada tylko nieco więcej niż 1 tys. zł.

Oczywiście nie można uogólniać i część podatników notuje naprawdę pokaźne zwroty – nawet po kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.
Te 10 mld zł oznacza, że "idziemy na rekord" w tym roku. Dwa lata temu, w kwietniu 2021 r. MF podsumowując ówczesny etap sezonu rozliczeń rocznych podało, że na 1 kwiernia 2021 na ponad 9,4 mln zeznań, KAS zwróciła podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT. A my mamy w tym samym czasie prawie dwa razy tyle.

Dwa zwroty podatku z PIT 2023. Czy to pomyłka US?

Dwukrotnie wyższa suma zwrotów podatku z deklaracji PIT?

Rok temu suma zwrotów podatku z zeznań rocznych PIT wynosiła 10,5 mld zł. Mamy dopiero 28 marca 2023 r., jeszcze ponad miesiąc do końca okresu rozliczeń rocznych, a Krajowa Administracja Skarbowa już teraz podała, że wykonano przelewy na ponad 10 mld zł z tytułu nadpłaconego podatku PIT. Przypomnijmy, że na początku marca resort finansów szacował, iż zwroty z podatku PIT w 2023 r. wyniosą ponad 17,5 mld zł. Teraz wiceminister finansów Artur Soboń na konferencji prasowej powiedział, że kwota zwrotów z podatku PIT w 2023 r. będzie istotnie wyższa niż 17,5 mld zł, które wcześniej szacowało ministerstwo finansów.

PIT-37Odliczenia w PITRozliczenie roczneTwój e-PIT