Koronawirus i utrudniona praca urzędów skarbowych. Czy zwroty PIT będą opóźnione?

Iwona Maczalska

Podatnicy niepokoją się sytuacją związaną z panującą w kraju epidemią Koronawirusa. Do Ministerstwa Finansów wpłynęło zapytanie, czy z powodu Koronawirusa i ograniczonej pracy urzędów skarbowych, zwroty nadpłaty podatku PIT będą opóźnione? Ministerstwo Finansów odpowiada. 

» Zwrot PIT 2021. Na jakie konto US przekaże nadpłatę podatku?

Pandemia COVID-19 spowodowała utrudnienia w funkcjonowaniu wielu urzędów w Polsce. Początkowo były one całkowicie zamknięte, z czasem Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zastosowaniu pracy zdalnej. Choć aktualnie ograniczenia w pracy urzędów skarbowych zostały już prawie całkowicie zniesione, to podatnicy nadal mają obawy, czy COVID-19 nie wpłynie na opóźnienie terminów zwrotów nadpłaty podatków.  

Zwrot PIT za 2020 rok

Źródło: shutterstock

Zwrot PIT w dobie pandemii COVID-19

Zaniepokojony podatnik zgłosił się do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy z powodu Koronawirusa i ograniczonej pracy urzędów skarbowych, zwroty nadpłaty podatku będą opóźnione. Pytanie wynikało z faktu, że bezpośrednia obsługa w niektórych urzędach skarbowych w Polsce nadal jest wstrzymana.

Ministerstwo Finansów odpowiada ,, Nie. Dostęp do urzędów skarbowych dla podatników został czasowo ograniczony, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Koronawirusa. Jednakże urzędy skarbowe pracują i obsługują zwroty nadpłaconego podatku terminowo. Termin zwrotu dla rozliczeń przesłanych elektronicznie (w tym poprzez usługę Twój e-PIT) wynosi maksymalnie 45 dni”.

Zadaniem Ministerstwa Finansów podatnicy nie muszą się martwić. Wypłata zwrotów PIT za 2020 rok będzie odbywała się planowo. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną kwestię. Podatnicy, którzy chcą uzyskać zwrot PIT w kasie swojego urzędu skarbowego, powinni sprawdzić nie tylko nowe godziny funkcjonowania urzędu, lecz również skontrolować, czy urząd nie wymaga wcześniejszego (telefonicznego bądź internetowego) umawiania się na wizytę w placówce.

» Rozlicz PIT elektronicznie a dostaniesz zwrot podatku w 45 dni

W jakim terminie zwrot PIT za 2020 rok?

W 2021 roku roczne rozliczenia PIT za 2020 rok można składać do 30 kwietnia. Szybkość zwrotu podatku PIT zależy jednak od dwóch czynników. Po pierwsze od szybkości złożenia zeznania PIT, po drugie od sposobu złożenia. W związku z tym można wyszczególnić następujące terminy zwrotu podatku PIT za 2020 rok:

  • 45 dni licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonych w formie elektronicznej,
  • 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonej w formie papierowej,
  • 90 dni, licząc od dnia 30 kwietnia – dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT (termin zwrotu to maksymalnie 31.07.2021 r.).

Warto podkreślić, że niektóre rodziny mogą liczyć na szybszy zwrot PIT. Więcej na ten temat w artykule ,, Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku”.

Rozliczenie rocznePIT-37PIT-36Podatek PIT