Kiedy zmiana czasu zimowego na letni? Co z czasem pracy w marcu?

Iwona Maczalska

Już niebawem nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy musieli przestawić swoje zegarki o godzinę do przodu. Kiedy nastąpi zmiana czasu? Czy w 2022 roku przestawimy swoje zegarki po raz ostatni?

W ostatni weekend marca, w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Musimy pamiętać, że tej nocy należy przesunąć nasze zegarki o godzinę do przodu z godziny 2:00 na godzinę 3:00.

Zmiana czasu 2022

Źródło: shutterstock

Zmiana czasu - konsekwencje dla pracowników

Zmiana czas będzie miała znaczenie dla pracowników, którzy tą noc spędzą w pracy. Przepracują oni bowiem na swoich stanowiskach siedem zamiast ośmiu godzin pracy. Co zatem z zaległą, nieprzepracowaną godziną?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy. 

Podsumowując: niewypracowanie obowiązującego pracownika dobowego wymiaru czasu pracy, w związku z przesunięciem czasu z zimowego na letni, nie może powodować dla pracownika negatywnych konsekwencji.

Likwidacja zmiany czasu

Rozmowy na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Jak donosi TVN24 ,,Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19". Oznacza to, że rok 2022 raczej nie będzie ostatnim, w którym będziemy zmuszeni przestawić swoje zegarki.

Wymiar czasu pracy