Kiedy Ministerstwo Finansów udostępni roczne rozliczenia PIT za 2021 rok?

Iwona Maczalska

Jak co roku Ministerstwo Finansów przygotuje dla podatników roczne rozliczenia podatku PIT za 2021 rok. Zrobi to za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Kiedy podatnicy otrzymają swoje rozliczenia?

» PIT 2021/2022: jak rozliczyć?

Już niebawem Ministerstwo Finansów zacznie udostępniać wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT za 2021 rok. Aby je zobaczyć konieczne będzie zalogowanie do usługi Twój e-PIT. Kiedy rozliczenia PIT 2021 zostaną udostępnione przez MF?

Kiedy PIT w usłudze Twój e-PIT?

Źródło: shutterstock

Wstępnie wypełnione zeznania PIT 2021 już w połowie lutego

Zgodnie z przepisami prawa resort finansów zacznie udostępniać zeznania PIT 2021 już od 15 lutego 2022 roku. Na Portalu Podatkowym będzie czekał na podatnika wstępnie przygotowany Twój e-PIT 2021. Jest to korzystne rozwiązanie w szczególności dla podatników, którzy nie chcą korzystać z dodatkowych ulg i odliczeń. Nie mają też konieczności uzupełniania danych podatkowych. Wspomniani podatnicy nie muszą bowiem wykonywać żadnej czynności, a 2 maja ich rozliczenie roczne zostanie wysłane do urzędu skarbowego.

Osoby, które obawiają się samodzielnego dodawania ulg do swojego wstępnie przygotowanego przez MF zeznania w usłudze Twój e-PIT, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu e-pity. Program poprowadzi podatnika krok po kroku po przysługujących ulgach oraz pomoże w wysyłce rozliczenia PIT do urzędu skarbowego. Więcej na ten temat na stronie: https://www.pit.pl/program-pit/https://www.pit.pl/program-pit/

 

Gdzie znaleźć przygotowaną przez MF deklarację PIT 2021?

Podatnicy chcący wysłać PIT za 2021 rok za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, nie będą już logować się do samej usługi Twój e-PIT, lecz do rządowego systemu e-Urząd Skarbowy. W tym celu należy udać się na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl/. Logowanie możliwe będzie na kilka sposobów:

1.     Za pomocą login.gov.pl,

2.     Za pomocą e-dowodu osobistego,

3.     Za pośrednictwem danych autoryzacyjnych.

 

Logując się za pośrednictwem danych autoryzacyjnych podatnik zyskuje dostęp wyłącznie do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne.

Aby zalogować się za pośrednictwem danych autoryzacyjnych należy przygotować:

1.     Numer PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

2.     kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.,

3.     kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy),

4.     całość należy potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.

Ministerstwo Finansów uczula jednak, że ,,Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację mObywatel”.

PIT-36PIT-37Rozliczenie roczne