Kasa fiskalna w telefonie? Projekt nowych przepisów prawie gotowy

Katarzyna Sudaj

Ministerstwo Finansów zapewnia, że w 2020 roku pojawią się pierwsze aplikacje na smartfony, które zastąpią kasy online w raportowaniu sprzedaży przez internet. Przedsiębiorca zamiast wymieniać starą kasę rejestrującą na odrębne urządzenie nowego typu, będzie mógł zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie.

[aktualizacja 13.08.2019 r.]: jest projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Projekt nowych przepisów lada dzień

„- Kasę w telefonie będzie mógł mieć każdy przedsiębiorca. Za kilka dni przedstawimy projekt przepisów, później udostępnimy specyfikację techniczną, która będzie określać wymagania dla aplikacji pozwalającej rejestrować sprzedaż” – zapewnił Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji w wywiadzie z Rzeczpospolitą.

Na potwierdzenie tych słów mamy najnowszy tweet MF:

Kasę w telefonie będzie mógł mieć każdy przedsiębiorca

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

Taka zapowiedź to ukłon przede wszystkim w stronę mobilnych przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych. Cena aplikacji na telefon powinna być zdecydowanie niższa niż koszt zakupu nowej kasy fiskalnej, która pozwala na rejestrację paragonów online.

Tym razem jednak MF nie przygotuje końcowej aplikacji, jak to wcześniej było programem „e-mikrofirma” do przygotowania i wysyłki Jednolitych Plików Kontrolnych. Tym razem opracowanie aplikacji na telefon pozostawi się komercyjnym firmom informatycznych, którym resort finansów udostępni specyfikację techniczną.

Telefon z kasą online będzie trzeba wpisać od rejestru kas

Po zainstalowaniu na smart fonie specjalnego oprogramowania do rejestracji sprzedaży, taka „kasa” będzie musiała przejść proces fiskalizacji i zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących – wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji. Wówczas zostanie nadany jej specjalny certyfikat identyfikujący i codziennie będzie mogła pobierać token upoważniający do rejestrowania sprzedaży.

Obowiązkowe kasy online od 1 stycznia 2020 roku

Przypomnijmy, że zaledwie trzy miesiące temu weszły w życie przepisy wprowadzające nowe kasy fiskalne. Od 1 maja 2019 roku przedsiębiorcy – na razie dobrowolnie – mogą wymieniać dotychczasowe urządzenia na takie nowego typu, na stałe podłączone do sieci internetowej, by w sposób ciągły i „na bieżąco” raportować sprzedaż do bazy danych Ministerstwa Finansów. Przez pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowych przepisów o kasach online zarejestrowano już 25 tys. takich kas i wysłano z nich 23 mln e-paragonów. Pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem rejestracji sprzedaży na kasach online wraz z początkiem 2020 roku.

» Kto i od kiedy będzie miał obowiązek stosowania nowych kas online? 

Paragon dla klienta pozostanie papierowy. Przynajmniej na razie

Niestety przepis nakładający na sprzedawcę obowiązek wydania klientowi papierowy wydruk paragonu nadal będzie obowiązywał. Dlatego mimo kasy w smart fonie, przedsiębiorca będzie musiał korzystać z drukarki.

Na tą chwilę w prawie nie przewidziano możliwości przekazania nabywcy paragonu elektronicznego. Ale jest nadzieja, że i te przepisy zostaną zmienione i za rok albo dwa klient będzie mógł otrzymać paragon e-mailem albo SMS-em.

 

Kasy fiskalne