Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Czy urlop wypoczynkowy powinien trwać co najmniej 14 dni? Czy tylko wtedy pracownik ma prawo do wypłaty wczasów pod gruszą? – Co mówią przepisy? I czy pracownik może otrzymać dopłatę do wypoczynku przy krótszym urlopie niż 14 dni?
Wczasy pod gruszą – to potoczna nazwa dla dofinansowania wypoczynku pracownika przez pracodawcę finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Ze świadczenia mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na pełny etat i ich rodziny oraz emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ZFŚS stworzyć muszą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników oraz pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 20 pracowników i mniej niż 50, o ile z wnioskiem o utworzenia Funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Wyjątkiem od zasady (obowiązku tworzenia ZFŚS) jest okoliczność, w której w przedsiębiorstwie funkcjonuje układ zbiorowy pracy. Strony takiego układu mogą zdecydować o nietworzeniu Funduszu.
Pozostali przedsiębiorcy mogą podjąć decyzje o utworzeniu ZFŚS, mogą też wypłacać pracownikom np. świadczenia urlopowe.
Źródło: Shutterstock
Przepisy prawa pracy nie obligują pracownika, do 14 dni urlopu. Jednak w zakresie regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) pracodawca może zastrzec taki warunek.
W regulaminie ZFŚS pracodawca powinien określić warunki przyznawania świadczenia. Ustawodawca daje tu pracodawcy dowolność. Zatem pracodawca może zastrzec, że wypłata wczasów pod gruszą przysługuje po wykorzystaniu określonej długości dni urlopu. Dodatkowo z uwagi na to, że wczasy pod gruszą uzależnione są od kryterium dochodowego, pracodawca ma prawo żądania od pracownika dokumentów o jego sytuacji finansowej, często uzależnia wypłatę świadczenia od przedstawienia rocznego rozliczenia podatkowego.
UrlopFormy zatrudnieniaUmowa o pracęKodeks pracy