Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy umorzone subwencje z PFR będą zwolnione z PIT? Ministerstwo Finansów odpowiada

Iwona Maczalska 22.12.2020 14:30 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z subwencji PFR wypłacanej w ramach Tarczy antykryzysowej, muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku PIT, za umorzoną część pożyczki. Jest jednak szansa, że Ministerstwo Finansów zmieni obowiązujące przepisy.

Najlepszy sposób na wystawianie PIT-ów.

Dzięki programowi e-pity Płatnika w prosty i łatwy sposób wystawisz deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-4R, PIT-8AR , PIT-R oraz IFT-1/IFT-1R.

» Pomoc z tarczy antykryzysowej a roczny PIT

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na zapytanie nr 2028 Posła Tadeusza Tomaszewskiego, dotyczącego podatku od subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wypłacanej w ramach Tarczy antykryzysowej. W świetle aktualnych przepisów umorzona część pożyczki PFR podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem PIT.

Podatek PIT od subwencji z PFR

Źródło: shutterstock

MF zapewnia, że chce zwolnienia z PIT subwencji PFR

Jan Sarnowski, z upoważnienia Ministerstwa Finansów, w odpowiedzi na zapytanie Posła Tomaszewskiego odpowiedział, że aktualnie w ministerstwie trwają prace, we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, dotyczące możliwości zwolnienia z podatku dochodowego przychodu, który powstał z tytułu częściowego umorzenia wsparcia otrzymanego z PFR. Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów ,, Prowadzone we współpracy z PFR prace nie zostały dotychczas zakończone. Zapewniam jednak, że chcemy wypracować najbardziej korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, mając na uwadze również to, że ewentualne umorzenia otrzymanych przez nich środków z PFR nastąpią dopiero po 12 miesiącach od ich wypłacenia. Kwota wsparcia podlegająca zwrotowi, jest bowiem spłacana w nie więcej niż 24 równych miesięcznych ratach, rozpoczynając od 13 miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca po dacie udzielenia subwencji”.

Subwencje PFR odpowiedź MF na pytanie z dnia 17 grudnia 2020 r.

Źródło: orka.sejm.gov.pl

Podatek PIT od subwencji PFR - obowiązujące przepisy

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, wypłacone subwencje są traktowane w momencie otrzymania jako pożyczka. Przedsiębiorca w momencie przyznania subwencji, nie musiał od razu odprowadzić od niej podatku PIT. Co więcej, pokryte nią wydatki były dla przedsiębiorcy kosztem.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Nieco inaczej wygląda jednak kwestia samego umorzenia subwencji. Okazuje się bowiem, że umorzenie kwoty pożyczki z PFR stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenie, z którym bezpośrednio wiąże się powstanie zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskanego przychodu. Mówią o tym m.in. ustawy o PIT i CIT, zgodnie z którymi do przychodów zalicza się wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek, z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o CIT i art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT). Oznacza to, że w świetle obowiązujących przepisów od umorzonej części pożyczki PFR przedsiębiorca powinien odprowadzić podatek PIT, a następnie rozliczyć go w rocznym zeznaniu podatkowym.

Tarcza finansowa PFRKoronawirus w PolsceRozliczenie rocznePłatnik PIT