Czy należy składać zerowy PIT-36L przy zawieszeniu działalności gospodarczej?

Iwona Maczalska

Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, którzy w 2021 roku uzyskali przychód, zobowiązani są do jego rozliczenia na druku PIT-36L. Co z podatnikami, którzy mieli zawieszoną działalność gospodarczość? Czy zobowiązani oni są do składania zerowego druku PIT-36L w urzędzie skarbowym?

» Wspólne rozliczenie PIT 2021 małżonków na podatku liniowym bądź ryczałcie

Podatnicy podatku PIT opodatkowani podatkiem liniowym mają czas na rozliczenie swoich przychodów wyłącznie do dnia 2 maja 2022 roku. Deklarację PIT-36L złożyć muszą wszyscy, którzy w poprzednim roku uzyskali choćby minimalny przychód. Co jednak z podatnikami, którzy nie osiągnęli żadnego przychodu w 2022 roku?

 Zerowy PIT-36L. Kiedy do US?

Źródło: shutterstock

Zerowy PIT-36L obowiązkowy do złożenia w US

Okazuje się, że nieuzyskanie przychodu z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, nie zwalania podatnika z obowiązku złożenia zerowej deklaracji PIT-36L. Tak informuje Ministerstwo Finansów. Na pytanie podatnika ,,Czy mam obowiązek złożyć „zerowe” zeznanie roczne jeżeli przez cały rok podatkowy miałem zawieszoną działalność gospodarczą i nie osiągnąłem żadnych dochodów z działalności gospodarczej?” – odpowiedziało ,, Tak. Jeśli nie uzyskałeś dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej z powodu jej zawieszenia lub braku obrotów masz „otwarte” źródło przychodów i obowiązek wykazania ich wielkości „0” w zeznaniu podatkowym”.

Rozlicz PIT-36L przez internet

Ministerstwo Finansów nie udostępniło jeszcze elektronicznej wersji deklaracji PIT-36L. Z wypełnieniem druku nie trzeba jednak czekać. Rozlicz PIT-36L już dziś z PIT.pl. Bezpłatny program e-pitypoprowadzi Cię krok po kroku po deklaracji i pozwoli na szybkie wysłanie zeznania do urzędu skarbowego. Więcej na ten temat na stronie https://www.pit.pl/program-pit/https://www.pit.pl/program-pit/

/ na podstawie podatki.gov.pl

PIT-36Rozliczenie rocznePodatek PIT