Czy darowiznę od rodziców trzeba wykazać w PIT?

Katarzyna Sudaj 29.03.2018 09:00 (aktualizacja: )

Czy w formularzu PIT powinniśmy wpisać kwotę darowizny otrzymanej od rodziców? Czy pieniądze przekazane dziecku na zakup pierwszego auta lub własnego mieszkania podlegają opodatkowaniu w PIT, czy tylko podatkowi od spadków i darowizn?

Czy darowiznę od rodziców trzeba wykazać w PIT?

Czy darowiznę od rodziców trzeba wykazać w PIT? / YAY foto

Młodzi ludzie często otrzymują darowizny w postaci kwoty pieniężnej od najbliższych. Rodzice pomagają finansowo przy zakupie mieszkania czy pierwszego auta. Czy fakt ten należy zgłosić fiskusowi? A może kwotę darowizny wykazać w zeznaniu rocznym PIT? Pierwsza kwestia – jeśli mowa o darowiźnie, to sama czynność podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Darowizny dokonane w obrębie zerowej grupy podatkowej (czyli między najbliższymi jak rodzice i dzieci) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia ich na formularzu SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy w urzędzie skarbowym. To tzw. ulga nielimitowana. Kwotę darowizny należy udokumentować - najlepiej potwierdzeniem przelewu bankowego.

W przypadku niezgłoszenia przez obdarowanego do US otrzymanej darowizny, będzie on podlegał podatkowi według opodatkowania dla I grupy podatkowej.

Kwoty nadwyżki w złPodatek wynosi
PonadDo
1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej
 10’278 zł3%
10’278 zł20’556 zł308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10’278 zł
20’556 zł 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20’556 zł

Kwestię podatku od spadków i darowizn mamy więc wyjaśnioną. A co z wykazaniem darowizny w zeznaniu rocznych PIT? Nie ma takiego obowiązku, a nawet nie ma podstawy prawnej, aby zamieszczać informację o otrzymanej darowiźnie w deklaracji dotyczącej podatku dochodowego, skoro obejmują ja przepisy ustawy o podatku do spadku i darowizn. Obdarowany nie musi więc wpisywać do swojego rozliczenia PIT kwoty darowizny otrzymanej od rodziców w trakcie roku podatkowego.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

Rozliczenie roczneInne podatkiPIT-37