Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

13 października 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli baza, w której gromadzone i przetwarzane są informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką, zwanych beneficjentami rzeczywistymi. Powstanie rejestru wiąże się z nowymi obowiązkami dla spółek, stąd warto dowiedzieć się, z jakimi.
Przepisy określają, że beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne:
Dla spółki beneficjentem rzeczywistym jest:
Osoby uprawnione do reprezentacji spółek widniejące w KRS mają obowiązek do 13 kwietnia 2020 r. zgłosić beneficjentów rzeczywistych do rejestru CRBR. Termin ten nie dotyczy nowo zakładanych spółek (czyli tych zakładanych po 13 października 2019 r.). Te bowiem zgłoszenia dokonują już w ciągu 7 dni od dnia rejestracji spółki w KRS. Za niewywiązanie się przez spółkę z obowiązku zgłoszenia beneficjenta do rejestru grozi kara pieniężna do 1 000 000 zł.
W Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych wprowadzane są dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych spółek:
Dane, o jakich mowa wyżej, to informacje dotyczące tożsamości przedstawicieli spółek, czyli ich dane osobowe, w tym numer PESEL.
Spod rygoru rejestracji wyłączono spółki cywilne czy też jednoosobowe działalności gospodarcze.
Głównym celem powstania rejestru jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Opublikowanie danych o osobach sprawujących kontrolę nad daną spółką ma na celu zminimalizowanie anonimowości korporacyjnej. Dodatkowo, jak wskazuje ministerstwo, jawność rejestru ma się przyczynić do „zapewnienia większej kontroli informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego”.
Powstanie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych jest zatem nowym ważnym obowiązkiem m.in. dla każdej spółki z o.o., bez względu na jej wielkość. Konsekwencją niewykonania tego wymogu w ustawowym terminie, czyli do 13 kwietnia 2020 roku, może być zapłata wysokiej kary.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn - ekspert wFirma.pl