Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Brak wniosku o kontynuację postojowego w PUE ZUS. Wniosek RDZ bez aktualizacji

Iwona Maczalska 04.05.2020 14:21 (aktualizacja: )

Płatnicy ZUS alarmują, że w platformie usług elektronicznych PUE ZUS nadal brakuje niektórych, nowych wersji formularzy. Chodzi w szczególności o wniosek RDZ oraz o wniosek o kontynuację świadczenia postojowego. ZUS uspokaja płatników. Jak twierdzi, nic nie stoi na przeszkodzie, by wnioskować o pomoc za pomocą aktualnie dostępnych druków.

[AKTUALIZACJA 07.05.2020 r. 11:30 - Na PUE ZUS dostępny jest już zaktualizowany wniosek RSP-D o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na nowy wniosek RDZ jeszcze trzeba poczekać. Więcej na ten temat w artykule ,,Nowa wersja wniosku RSP-D o świadczenie postojowe dostępna już na PUE ZUS"]

Księgowe i płatnicy składek licznie alarmują, że w elektronicznej platformie usług elektronicznych PUE ZUS nadal niedostępny jest nowy wniosek RDZ - o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek. Brakuje również wniosku RSP-D skierowanego dla płatników ubiegających się o ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Nowe wnioski miały być udostępnione najpóźniej 29 kwietnia 2020 roku. Jak widać ZUS zanotował w tej kwestii opóźnienie.

» Gdzie znaleźć decyzję w sprawie zwolnienia ze składek? Jest instrukcja ZUS


Źródło: grupa księgowa, facebook.com

ZUS uspokaja - nie czekaj na nowe wzory wniosków RDZ

Płatnicy składek nie muszą czekać na udostępnienie zaktualizowanych wniosków RDZ w platformie PUE ZUS. Można bowiem bez konsekwencji korzystać z wniosków, które są aktualnie dostępne w platformie.

Jak twierdzi ZUS ,, W przypadku wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.”. Więcej na temat zmian we wnioskach RDZ oraz RSP-D znajdziesz w artykule ,, Tarcza 2.0: nowe wzory wniosków do ZUS o postojowe RSP-D i zwolnienie ze składek RDZ”.

Kontynuacja świadczenia postojowego – brak wniosku w PUE

Najbardziej problematyczne staje się jednak złożenie wniosku o kontynuację świadczenia postojowego. Wnioski te, zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej, choć miały być udostępnione 29 kwietnia – nadal są niedostępne. Płatnikom składek pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na szybkie udostępnienie nowego wniosku.

Koronawirus w PolsceZUSHOT