Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowa wersja wniosku RSP-D o świadczenie postojowe dostępna już na PUE ZUS

Iwona Maczalska

Płatnicy składek musieli dłużej poczekać na pojawienie się zaktualizowanej wersji wniosku o świadczenie postojowe. Nowe wnioski, które pierwotnie miały pojawić się w PUE ZUS 29 kwietnia, choć z opóźnieniem można już składać za pośrednictwem platformy.

» Kontynuacja świadczenia postojowego - pobierz aktualny wniosek RSP-DK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował dzisiaj o udostępnieniu zaktualizowanych wniosków skierowanych do osób prowadzących działalność gospodarczą i ubiegających się o świadczenie postojowe (RSP-D). Choć nowe wersje wniosków dostępne są w platformie od dziś, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja płatników składek. Jak twierdzi ,, Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D) przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji”.

Wniosek RDZ o zwolnienie ze składek ZUS nadal w starej wersji

Nowej wersji wniosku RDZ nie znajdą jeszcze płatnicy w platformie PUE ZUS. Zdaniem ZUS zostanie on udostępniony już wkrótce. Nie jest to jednak utrudnienie dla płatników składek. Przypominamy bowiem, że płatnicy nie muszą czekać na udostępnienie zaktualizowanych wniosków RDZ w platformie PUE ZUS. Mogą bowiem bez konsekwencji korzystać z wniosków, które są aktualnie dostępne w platformie.
» Gdzie znaleźć decyzję w sprawie zwolnienia ze składek? Jest instrukcja ZUS

Jak twierdzi ZUS ,, W przypadku wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.”. Więcej na temat zmian we wnioskach RDZ oraz RSP-D znajdziesz w artykule ,, Tarcza 2.0: nowe wzory wniosków do ZUS o postojowe RSP-D i zwolnienie ze składek RDZ”.

Skany i zdjęcia wniosków wysłane drogą e-mail odrzucone przez ZUS

Wnioskując o świadczenia pomocowe w ramach tarczy antykryzysowej warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozpatruje wniosków wysłanych drogą e-mail. ZUS automatycznie odrzuca wszelkiego rodzaju skany, zdjęcia, oraz wypełnione pliki word, czy pdf przesłane poprzez skrzynkę pocztową. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule ,, ZUS odrzuca skany i foto wniosków przesłane mailem”.

 

Koronawirus w PolsceZUS