Kiedy zwrot podatku

  W jakim terminie podatnik otrzyma zwrot nadpłaty podatku z PIT za 2021 r.?

  Ewelina Czechowicz 27.01.2021 09:25 (aktualizacja: )

  Zwrot podatku to świadczenie, którego wyczekuje wielu podatników, szczególnie Ci którzy skorzystali w swoim zeznaniu z ulg. Kiedy nastąpią zwroty podatku z rozliczeń podatkowych za 2021 r.? Czy warto już teraz składać zeznania? Wyjaśniamy.

  Sezon rozliczeń za 2021 r. właśnie się rozpoczyna. Do dnia 31 stycznia 2021 r. płatnicy muszą przekazać fiskusowi PIT-11 oraz PIT-4R. Z kolei do końca lutego PIT-11 płatnicy muszą przekazać swoim pracownikom. Zeznania podatkowe za rok 2021  trzeba rozliczyć do 30 kwietnia 2022 r. w przypadku PIT-37, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37. Z kolei w przypadku PIT-28 termin na złożenie zeznania w 2022 r. upływa 28 lutego 2022 r. Jeśli podatnicy już teraz złożą deklaracje muszą uzbroić się w cierpliwość, termin na zwrot podatku będzie liczony od 15 lutego 2022 r., tego dnia bowiem Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom ich zeznania podatkowe w rządowej aplikacji Twój e-PIT.

   

  Kiedy zwrot PIT?

  Źródło:shutterstock

  Kiedy nastąpi zwrot podatku za 2021 r.?

  Zwrot podatku będzie uzależniony o tego w jakiej formie zostało złożone zeznanie podatkowe oraz tego, czy nie zawierało ono błędów. Na to kiedy podatnik może liczyć na zwrot podatku ma wpływ data złożenia deklaracji za 2021 r. oraz forma w jakiej została złożona deklaracja. Co do zasady, im szybciej podatnik się rozliczy tym szybciej uzyska zwrot nadpłaconego podatku.

  Złożenie deklaracji przed 15 lutego 2022 r.

  Z uwagi na fakt, że KAS udostępni zeznania około 15 lutego 2022 r. w aplikacji Twój e-PIT, to od tego dnia będzie liczony termin na dokonanie zwrotu podatników, którzy złożyli swoje deklaracje przed tym dniem.

  Ile podatnik będzie czekał na zwrot podatku?

  Są trzy terminy, których musi dotrzymać fiskus w przypadku zwrotu nadpłaconego podatku. I tak:

  • podatnicy, którzy złożyli deklaracje  za rok 2021 r. drogą elektroniczną otrzymają zwrot podatku dochodowego w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji.
  • podatnicy rozliczający się poprzez papierowy formularz na zwrot nadpłaty PIT będą czekać maksymalnie 3 miesiące.

  Z preferencji skorzystają podatnicy, którzy posiadają kartę dużej rodziny, oni otrzymają zwrot podatku po 30 dniach. 

  Zwroty zostaną dokonane we wskazanym powyżej czasie pod warunkiem, że zeznanie nie zawierało błędów, a podatnik nie posiadał żadnych zaległości na które mogłaby zostać zaliczona nadpłata podatku. W przypadku korekty zeznania terminy wskazane powyżej biegną na nowo. Natomiast, w przypadku posiadania zaległości w urzędzie skarbowym w zakresie np. innych podatków, mandatów czy zajęć komorniczych nadpłata podatku w pierwszej kolejności zaliczana jest na istniejące zobowiązania.

  Zwrot nadpłaty podatku, na konto czy przekazem?

  W przypadku zwrotu podatku, aby go otrzymać jak najszybciej warto wskazać fiskusowi numer rachunku bankowego, na który powinien dokonać zwrotu nadpłaty podatku. W przypadku braku numeru rachunku bankowego zwrot podatku zostanie wysłany przekazem pocztowym, a urząd skarbowy potrąci jego koszt. Koszt wysłania przekazu to 1% przekazywanej kwoty plus 6 zł opłaty manipulacyjnej. Poczta Polska S.A.  też ma określony termin na przekazanie przekazu pocztowego, co znacząco może wydłużyć czas kiedy zwrot podatku za 2021 r. trafi do podatnika. W przypadku zwrotu podatku przekazem pocztowym, pieniądze dostarczane są na adres zamieszkania zgłoszony przez podatnika w informacji NIP-7, CEiDG-1 lub ZAP-3. W przypadku zmiany adresu podatnik ma obowiązek dokonać zgłoszenia aktualizującego. Zatem, jeżeli zależy nam na czasie, by zwrot podatku trafił do nas jak najszybciej najprościej wskazać numer rachunku bankowego, na który powinien być dokonany zwrot. W przypadku, kiedy podatnik chce aby środki z urzędu skarbowego trafiły na jego rachunek powinien wskazać numer konta bankowego na odpowiednim druku: CEiDG-1, ZAP-3 lub NIP-7 lub w deklaracji rocznej PIT-37. Podanie numeru rachunku w deklaracji podatkowej będzie jednoznaczne ze złożeniem wniosku o zwrot nadpłaty na taki rachunek. Co ważne, druku z numerem rachunku lub danych rachunku w deklaracji PIT nie trzeba składać co roku. Podatnik powinien je wskazać ponownie wyłącznie w przypadku, gdy uległy one zmianie lub chce aby fiskus dokonał zwrotu nadpłaty podatku na inne konto.

  Rozliczenie roczneKorekta PITPIT-36PIT-37RyczałtTwój e-PITOdliczenia w PIT