Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS da ubezpieczenie zdrowotne każdemu niezależnie od faktu posiadania pracy czy emerytury

Ewelina Czechowicz 16.04.2021 15:30 (aktualizacja: )

W Ministerstwie Rozwoju przygotowywana jest reforma, w myśl której prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury - podaje piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta zauważa, że oznaczałoby to rewolucję w podejściu do tego ubezpieczenia.  Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego mają zyskać osoby bez pracy i emerytury.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Wniosek o ubezpieczenie zdrowotne do ZUS

"Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym, prawo do niego zyskają osoby bez pracy i emerytury

Źródło:shutterstock

Rejestr bezrobotnych dla poszukujących zatrudnienia

Gazeta podaje, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego. Według dziennika, pomysł na zredukowanie liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy zaczyna nabierać konkretnych kształtów.

Zasiłek dla bezrobotnych a rozliczenie PIT za 2020 r.

Zasiłek dla bezrobotnych - 1200 zł od 1.09.2020 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.

Ubezpieczenie zdrowotne a status bezrobotnego

Aktualnie prawo do ubezpieczenia zdrowotnego mają osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Osoba bezrobotna podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu. Status osoby bezrobotnej obowiązuje od dnia rejestracji w powiatowym urzędzie pracy i od tego momentu osoba bezrobotna zostaje objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie to obowiązuje jeszcze przez 30 dni od momentu utraty statusu osoby bezrobotnej. Poza tym prawo do opieki medycznej mają w Polsce osoby pracujące lub prowadzące działalność, zarejestrowane w ośrodku pomocy społecznej lub dopisane do ubezpieczenia członka rodziny.

Rewolucyjne zmiany w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego

Jak mówi Iwona Michałek, wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z Rzeczpospolitą, planowane jest oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wskazała, w resorcie powstał "wstępny projekt, który wymaga konsultacji, w szczególności z ZUS". W jego myśl ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało każdemu niezależnie od faktu posiadania pracy czy emerytury.

ZUSChoroba, wypadek