Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zmiana opon na zimowe 2022. Czy wydatki można zaliczyć do kosztów w firmie?

Iwona Maczalska 10.11.2022 07:30 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy, którzy poniosą wydatki związane z wymianą opon na zimowe w swoich firmowych autach, mogą rozliczyć je w kosztach uzyskania przychodów. Ujęcie wydatków w KUP nie zawsze jest jednak możliwe w 100%. 

» Pełne odliczenie VAT w przypadku nabycia samochodu

» Księgowanie kosztów związanych z samochodem osobowym będącym środkiem trwałym

Październik i listopad, to miesiące w których większość kierowców decyduje się na wymianę opon w swoim aucie. Zmiana opon z letnich na zimowe wiąże się z koniecznością poniesienia nie małego wydatku szczególnie, gdy konieczny jest zakup nowego kompletu opon. Czy takie wydatki można rozliczyć w kosztach firmy?

Wymiana opon na zimowe 2022 - koszty i odliczenie VAT

Źródło: shutterstock

» Opodatkowanie pracowniczych ryczałtów samochodowych

Zakup i wymiana opon w kosztach firmy

Zakup i wymiana opon zimowych do firmowego auta może zostać ujęty w kosztach firmy. Aby jednak ująć koszt w KPiR należy spełnić kilka warunków. Podstawowym z nich jest występowanie związku poniesionego wydatku z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. Samochód, którego wydatek dotyczy musi być więc:

  1. wykorzystywany w działalności i wprowadzony do majątku firmy, lub
  2. musi być użytkowany w działalności na podstawie konkretnej umowy np. leasingu bądź wynajmu, lub
  3. jest samochodem prywatnym użytkowanym m.in. na cele działalności.

W zależności jednak od formy wykorzystania jego ujęcie w ewidencji będzie się różniło.  

 

Zmiana opon w samochodzie ujętym w majątku firmy

W przypadku samochodu, który został wprowadzony do środków trwałych działalności odliczenie kosztu może mieć miejsce w 75% lub 100%.

  1. Odliczenie kosztów ograniczone do kwoty 75% ma miejsce w sytuacji, gdy samochód firmowy wykorzystywany jest zarówno prywatnie jak i w działalności (art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT). Oznacza to, że w przypadku kupna kompletu opon zimowych dla pojazdów osobowych, które nie zostały uznane za wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, odliczenia podatku VAT dokonuje się wyłącznie w 75%. Przedsiębiorca zobowiązany jest zatem sam przeliczyć wartości z faktur dokumentujących zakup / wymianę opon w proporcji do ustalonego limitu.
  2. 100% odliczenie kosztów przysługuje z kolei w sytuacji, gdy auto firmowe wykorzystywane jest wyłącznie do działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli podatnik prowadzi działalność opodatkowaną i pojazd wykorzystywany jest wyłącznie dla celów opodatkowanych, to ma prawo skorzystać ze 100% odliczenia. Konieczne jest tutaj jednak uwodnienie prawa do pełnego odliczenia (zgłoszenie auta, prowadzenie ewidencji przejechanych kilometrów itd.).

Przykład 1

Pan Andrzej posiada samochód firmowy, który wykorzystuje włącznie na cele działalności gospodarczej. W październiku dokonał wymiany opon na zimowe. Zapłacił za to 250 zł.

Pan Andrzej ujmie w kosztach podatkowych całe 250 zł ponieważ auto wykorzystuje wyłącznie do działalności gospodarczej.

 

Przykład 2

Pani Edyta posiada samochód firmowy, który wykorzystuje w trybie mieszanym (zarówno w celach prowadzenia działalności gospodarczej, jak i prywatnie). W październiku dokonała zakupu i wymiany opon na zimowe, za co łącznie zapłaciła 2250 zł.

Pani Edyta ujmie w kosztach firmy 75% tych wydatków, a więc kwotę 1687,50 zł (2250 * 75%).

» Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Zmiany w ustalaniu ryczałtu

Zmiana opon w samochodzie prywatnym wykorzystywanym w działalności

Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku ujmowania w kosztach wydatków na zakup opon zimowych w prywatnym samochodzie, wykorzystywanym w działalności gospodarczej. Wydatki związane z eksploatacją (przeglądy, ubezpieczenie czy części samochodowe - w tym zakup opon) pojazdu prywatnego mogą być zaliczane do kosztów, lecz wyłącznie w wysokości 20% poniesionych wydatków. Korzystając z prywatnego auta przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie musisz prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów dla celów związanych z podatkiem dochodowym.

Zmiana i zakup opon zimowych - co z odliczeniem VAT?

W przypadku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, wykorzystującego w niej swój prywatny samochód (wykorzystanie mieszane), możliwe jest odliczenie VAT w wysokości 50% od wydatków związanych z jego użytkowaniem, w tym zakupu lub wymiany opon samochodowych.  Warto jednak pamiętać, że ma to też swoje konsekwencje. Odliczając VAT przedsiębiorca z faktury za wymianę/zakup opon odliczy wyłącznie 50% VAT-u. Z kolei druga połowa wraz z kwotą netto stanowią podstawę do obliczenia 75% kosztu uzyskania przychodu. 

KosztyAuto firmoweOdliczenie VATVAT