Kolejna metryka dla programu Płatnik ZUS dziś wieczorem

Podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej, którzy chcą dokonać zmiany formy opodatkowania mają czas na dopełnienie formalności do 20 stycznia 2023 r. Podpowiadamy jak i kiedy zmienić formę opodatkowania.
Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania. Nie wymaga ona od przedsiębiorców prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie podatnicy rozliczający się w tej formie opodatkowania, zobowiązani są do przekazywania fiskusowi informacji niezbędnych do wymiaru podatku oraz prowadzenia w sposób rzetelny dokumentacji.
>>> Rozlicz kartę podatkową na PIT-16A i wyślij online w programie e-pity
Osoby korzystające z karty podatkowej zobowiązani są do wydawania na żądanie klienta rachunków i faktur sprzedaży towaru lub wykonania usługi oraz muszą przechowywać kopie dokumentów. Zobowiązani są jedynie wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż towaru lub wykonanie usługi oraz przechowywać ich kopie.
Źródło: shutterstock
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy nie mogą wybrać karty podatkowej jako formy opodatkowania. Nie mogą też dokonać zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową. Opodatkowanie w tej formie przysługuje jedynie podatnikom, którzy rozliczali się w ten sposób na dzień 31 grudnia 2021 r. Stąd podatnicy, którzy dotąd korzystali z karty podatkowej, a chcą ją zmienić, mają czas do 20 stycznia 2023 r.
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Podatnicy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na inną dostępną mają dwie możliwości:
W przypadku zmiany w CEIDG:
Po dokonaniu zmiany w CEIDG powiniśmy otrzymać mailowe powiadomienie o przyjęciu wniosku i kolejne o zmianie danych we wpisie CEIDG.
Jak wynika ze zmienionego art. 29 ust. 1 RyczałtU. Zgodnie z tym przepisem: „Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej, nie złożył oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym albo nie zawiadomił na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie; zawiadomienie to podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG”.
W Monitorze Polskim z z dnia 29 listopada 2022 r. pod poz. 1127 zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie stawek karty podatkowej kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2023 r.
Minister Finansów ustalił obowiązujące w 2023 r.:
Pełna lista stawek znajduje się w artykule: Stawki karty podatkowej 2023. Obwieszczenie MF [Tabele] - PIT.pl
Karta podatkowaFormy opodatkowaniaKsięgowośćPrzychody