Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Od 1 października zacznie obowiązywać pakiet SLIM VAT 2, w którym uregulowano kwestie związane z obsługą rachunku VAT. Zmienione przepisy pozwolą m.in. na uwalnianie środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny. Nowo przyjęte przepisy dają też możliwości wydania zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, w sytuacji kiedy podatnik posiada zaległości podatkowe, które zostały odroczone lub rozłożone na raty.
Zmiany w ustawie Prawo bankowe dotyczące rachunku VAT, przewidują:
Z kolei dzięki zmianą w ustawie VAT, część podatników, którzy dotąd nie mogli liczyć na zwolnienie środków z rachunku VAT zyska taką możliwość.
Źródło: shutterstock
Na podstawie obowiązujących przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego ma obowiązek odmówić zezwolenia na przekazanie środków m.in. w przypadku w przypadku posiadania przez podatnika zaległości z tytułu podatków i należności, o których mowa w art. 62b ust. 2 pkt 2 lit. a Prawa bankowego - w wysokości odpowiadającej tej zaległości wraz z odsetkami za zwłokę, według stanu na dzień wydania decyzji. Odmowa ta jednak nie będzie dotyczyć od 1 października sytuacji, w której podatnik w stosunku do takiej zaległości ma wydaną decyzję odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty zaległości podatkowej lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.
Dzięki zmianie dokonanej w ramach SLIM VAT2 podatnicy, którzy mają wydane decyzje odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty zaległości podatkowej lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek będą mogli otrzymać zwolnienie środków z rachunku VAT.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 października 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach.
SLIM VATZwrot VATPłatność podzielonaVATZmiany w VAT