Ulga prorodzinna za 2023 r. dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością bez kryterium dochodowego

Ewelina Czechowicz

Od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać wiele istotnych zmian w podatkach, w tym podatku PIT. Zmianie ulegną zasady rozliczania ulgi prorodzinnej. Na wprowadzonych zmianach zyskają rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością bez limitu dochodów przy uldze prorodzinnej

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami do ustawy o PIT zdecydowano o zlikwidowaniu limitu dochodowego dla rodziców, wychowujących jedno dziecko z niepełnosprawnością. Zmiana pozwoli na skorzystanie z ulgi na dzieci tym podatnikom, którzy do tej pory, z uwagi na przekroczenie limitów dochodowych, z ulgi tej nie mogli korzystać. Rozwiązanie to będzie miało zastosowanie już do rozliczenia za bieżący rok. Czyli rozliczając PIT za 2023 rok, rodzice dzieci z niepełnosprawnością będą mogli skorzystać z ulgi niezależnie od wysokości swoich dochodów.

Ulga na dziecko wysokość odliczenia a zmiany dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Dotąd rodzice jednego dziecka rozliczając PIT, musieli pamiętać o limicie dochodów, który wynosi dla nich 112 000 zł.  Za rok 2023 rodzice dzieci z niepełnosprawnością będą mogli skorzystać z ulgi niezależnie od wysokości swojego dochodu.

Ulga prorodzinna za 2023 r. dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością bez kryterium dochodowego

Źródło: Shutterstock

Kryterium dochodowe będzie obowiązywało nadal rodziców zdrowych dzieci. Trzeba pamiętać, że kryterium dochodowe dotyczy tylko rodziców jednego dziecka, a w rozliczeniach za 2023 rok będzie dotyczyło tylko rodziców jednego zdrowego dziecka.

Z kolei rodziców, którzy posiadają dwoje i więcej dzieci uprawnionych do ulgi, limit dochodów nie dotyczy. I tak w przypadku kiedy rodzice posiadają dwoje dzieci, ulga miesięczna wynosi 92,67 zł, ale liczona jest na każde dziecko. Oznacza to, że rocznie rodzice mogą otrzymać zwrot w wysokości  2224,08 zł.

Rodzice, którzy mają trójkę dzieci, mają prawo do odliczenia w wysokości 166,67 zł na 3 dziecko. Dla nich roczne odliczenie wyniesie 4224,12 zł.

W przypadku z kolei 4 dzieci rodzice mogą rozliczyć ulgę w wysokości: pierwsze dziecko 1112,04 zł, drugie dziecko - 1112,04 zł, trzecie dziecko - 2000,04 zł, na czwarte dziecko - 2700 zł. Łącznie przysługuje im odliczenie od kwoty podatku w wysokości 6924,12 zł.

Podatki 2023Ulga na dzieci