Szczepienie czy zwolnienie? Czy pracodawca ma prawo żądać szczepienia od pracownika?

Ewelina Czechowicz

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom informuje o przypadkach pracowników, którzy tracą pracę przez odmowę przyjęcia szczepienia. Czy taka praktyka jest dopuszczalna? Czy pracownik ma prawo do odmowy szczepienia? Czy pracodawca ma prawo wymagać zaszczepienia od pracownika?

Pandemia koronawirusa przybiera na sile po raz kolejny, kiedy rozpoczęły się szczepienia nauczycieli i pracowników jak informuje Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom od listopada do połowy lutego zgłoszono kilkadziesiąt przypadków zapytań pracowników, co grozi im kiedy nie zgodzą się na szczepienie.

Na łamach pit.pl poruszaliśmy już ten temat w publikacji:

» Czy pracodawca może wymagać szczepienia na Covid-19 od pracownika?

Branże, w których zdarzają się naciski na szczepienie 

Sprawa szczepień akulnie dotyczy przede wszystkimosób zakwalifikowanych do szczepienia, czyli personelu medycznego oraz nauczycieli. Niebawem może mieć również znaczenie dla branż zamkniętych z powodu covid-19, w których cofnięcie obostrzeń może być zależne od wykniania szczepień jak wskazuje mec. Grażyna Wódkiewicz:  "Na ten moment ciężko przewidzieć czy nie zostaną wprowadzone szczególne regulacje nakazujące szczepienia – gdyż w odniesieniu do ostatniego etapu szczepień pojawia się zapis, że szczepieniom będą podlegali przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Innymi słowy, jeśli dana dziedzina gospodarki została zamknięta, ograniczona, w związku z epidemią, to nie można wykluczyć, że warunkiem jej otwarcia będą szczepienia – wyjaśnia prawnik".

czy pracownik ma prawo odmówić szczepienia na Covid-19
Źródło: shutterstock.com

Coraz więcej zgłoszeń: czy można zwolnić pracownika, który odmówi szczepienia?

Jak mówi Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska zgłoszeń w tej sprawie jest coraz więcej. Zwykle dotyczą one pracowników, którzy już teraz kwalifikują się na szczepienia ze względu na miejsce pracy. – W wielu zakładach pracy na przestrzeni ostatnich tygodni wykonywano ankiety, w których pracownicy byli pytani czy są chętni do zaszczepienia się. Docierały do nas informacje, że niektórzy są zaniepokojeni tym, co może im grozić jeżeli nie zdecydują się na przyjęcie szczepienia. Jesteśmy zwolennikami rzetelnej kampanii informacyjnej w tym temacie, bo tylko sprawny system szczepień może nam pomóc wrócić do normalności. Nie należy jednak zapominać, że według obecnego systemu prawnego pracodawcy nie mogą nas zmusić do szczepień i nie mogą nas zwolnić jeżeli odmówimy szczepienia – mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.  Zdarzały się przypadki zwolnień lub groźby zwolnień jeżeli pracownik nie zdecyduje się na szczepienie.

- Przedsiębiorcy i pracownicy muszą więcej rozmawiać na ten temat. Kilka skarg do naszego stowarzyszenia dotyczyło tego, że szczepieniu nie chciała się poddać osoba mająca w przeszłości wstrząs anafilaktyczny lub reakcje alergiczne wskutek szczepienia. To naturalne, że takie osoby nie chcą się poddawać szczepieniu. Rozumiem pracodawców, którzy pragną powrotu do normalnego funkcjonowania, ale wszyscy muszą działać w granicach prawa – dodaje Prezes Marczulewska.

Szczepienia są dobrowolne

Maksymilian Graś, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy w wypowiedzi dla PiT.pl wskazał: „wraz z rozpędzającą się machiną szczepienia obywateli przeciw COVID-19 pojawiają się pytania o prawo pracodawcy do nakłaniania pracowników do podjęcia określonej decyzji. Rozstrzygnął tę kwestię już sam ustawodawca, uznając te działania profilaktyczne za dobrowolne. Leży więc to wyłącznie w gestii danej osoby, która nadto powinna te informacje zachować dla siebie. W efekcie pracownik nie musi poddawać się presji swoich przełożonych, a działania pracodawcy powinny być uznane za niedopuszczalne, jako niezgodne z prawem”. Współpracująca ze Stowarzyszeniem STOP Nieuczciwym Pracodawcom  mec. Grażyna Wódkiewicz potwierdza, że szczepienia są dobrowolne.  Dodaje, też że: "Na ten moment ciężko przewidzieć czy nie zostaną wprowadzone szczególne regulacje nakazujące szczepienia – gdyż w odniesieniu do ostatniego etapu szczepień pojawia się zapis, że szczepieniom będą podlegali przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Innymi słowy, jeśli dana dziedzina gospodarki została zamknięta, ograniczona, w związku z epidemią, to nie można wykluczyć, że warunkiem jej otwarcia będą szczepienia".

Koronawirus w PolsceChoroba, wypadek