Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Polscy przedsiębiorcy mierzą się aktualnie z ogromnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym i ekonomicznym. W celu utrzymania swoich przedsiębiorstw lub uzyskania większego zysku często sięgają po środki niezgodne z prawem. Ekspert omawia zagadnienia pracy „na czarno” oraz nieujawniania dochodów i skutki dla przedsiębiorców.
Kryzys ekonomiczny sprzyja zwiększeniu liczby osób świadczących pracę nielegalnie. Potocznie zwana praca „na czarno”, zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oznacza zatrudnienie przez pracodawcę osoby bez potwierdzenia na piśmie w odpowiednim terminie rodzaju umowy i jej warunków. Dodatkowo nielegalnym zatrudnieniem jest sytuacja, w której pracodawca nie dokona zgłoszenia osoby zatrudnionej lub wykonującej inną pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego, a także – w kontekście pracownika – podjęcie przez bezrobotnego zatrudnienia bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy.
Pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych w 2022 roku, sprawdź jak rozliczyć PIT - PIT.pl
Źródło: shutterstock
Pracodawca zatrudniający pracowników nielegalnie winien się liczyć z bardzo szerokim zakresem kar finansowych, jakie mogą zostać na niego nałożone. Chodzi tu między innymi o:
Kolejnym ze środków, po który bardzo często sięgają przedsiębiorcy, jest ukrywanie rzeczywistych przychodów (w całości lub w części), aby wymiar podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego był jak najniższy. Może się to wiązać z wykazaniem w składanej deklaracji finansowej mniejszych lub żadnych zysków.
W przypadku dokonywania tego rodzaju oszustw podatkowych należy liczyć się z możliwością dokonania kontroli przez fiskusa. Będzie to polegało na dokładnym sprawdzeniu przychodów, stanu majątkowego oraz wydatków. Warto w tym momencie przypomnieć, że Naczelnik Urzędu Skarbowego dysponuje możliwością uzyskania od banku informacji w zakresie posiadanych i współposiadanych rachunków bankowych, ich liczby, obrotów i ich stanów, z informacjami w zakresie wpływów i obciążeń oraz ich tytułów, nadawców i odbiorców.
W przypadku, gdy z kontroli wyniknie, że podejrzenia w zakresie nieujawniania dochodu okażą się uzasadnione, fiskus będzie dysponował możliwością nałożenia kary finansowej na dany podmiot. Przybiera ona formę opodatkowania specjalną stawką sankcyjną, wynoszącą 75% podstawy opodatkowania, ustalonej w drodze postępowania wyjaśniającego.
Na marginesie wskazać należy, że zobowiązanie podatkowe nie powstanie, jeżeli decyzja w przedmiocie ustalenia zobowiązania zostanie doręczona po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że w sytuacji, w której podatnik udowodni lub uprawdopodobni źródło przychodu, z jakiego pochodzą niezgłoszone lub nieujawnione wcześniej dochody, fiskus nałoży podatek na zasadach ogólnych, a nie stosując stawkę sankcyjną.
Konkludując powyższe, wskazać należy, iż niestosowanie przepisów w celu poprawienia sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa może skutkować bardzo dotkliwymi karami finansowymi i karnymi, które mogą sprawić, że omijanie przepisów będzie nieopłacalne.
Autor: Aleksandra Klukowska, kancelaria Graś i Wspólnicy