Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Za podjęciem decyzji o zmianie formy opodatkowania idzie często w parze decyzja o rozliczenia straty podatkowej wygenerowanej w poprzednim roku lub poprzednich latach w ramach poprzedniej metody rozliczania podatku. Czy nadal będzie to możliwe, mimo zmiany formy opodatkowania?
Strata z działalności z 2017 r. po zmianie formy opodatkowania w 2018 r. / YAY foto
Ustawa o podatku PIT ogranicza prawo do rozliczania straty podatkowej wyłącznie do tego samego źródła przychodów. Wynika z tego, że:
Rozliczenia PIT za 2017 rok. Nie musisz już ręcznie liczyć należnego podatku bądź przysługującego zwrotu za 2017 rok Nie musisz już samodzielnie rozliczać deklaracji PIT za 2017 rok. Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego programu e-pity 2017, który zrobi to za Ciebie. [POBIERZ PROGRAM] |
Nie istnieją natomiast ograniczenia co do odliczania straty podatkowej po zmianie formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że
Natomiast zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o któej mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że:
<< Oświadczenie o formie opodatkowania po terminie >>
Zmiana formy opodatkowania nie wpływa natomiast na zasadę ogólną mówiącą o tym, że odliczeniu rocznie podlega maksymalnie 50% wygenerowanej przez jeden rok straty. Najszybciej zatem stratę odliczyć można przez dwa lata podatkowe. Jej część może być odliczona przy zastosowaniu jednej formy opodatkowania, a pozostała część – po zmianie formy na inną.
Piotr Szulczewski, PIT.pl