Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej, VAT oraz CIT. Co się zmieni w 2024 r.?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobligowane są do opłacania składki zdrowotnej. Od wprowadzenia Polskiego ładu zasady jej opłacania są uzależnione od wybranej formy opodatkowania. Czy można obniżyć składkę zdrowotną? W jakiej wysokości i do kiedy należy ją opłacać?
Prowadzący działalność gospodarczą zmuszeni są do opłacania składki zdrowotnej. Jej wysokość jest zróżnicowana i zależy od wybranej formy opodatkowania. Stąd zaczynając prowadzenie działalności gospodarczej, warto przemyśleć, którą formę opodatkowania wybrać.
Podatki dla rozpoczynających działalność gospodarczą: przewodnik po formach opodatkowania — PIT.pl
W zależności od wyboru formy opodatkowania składka zdrowotna wynosi:
1) 9% od dochodu dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych
2) 4,9 % od dochodu w przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali do rozliczeń z fiskusem podatek liniowy
3) Dla podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego:
Przedsiębiorcy rozliczają składkę zdrowotną co miesiąc, oraz od 2023 r. zobligowani są do złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w ZUS.
Składka zdrowotna przedsiębiorców w 2023 r. - PIT.pl
Źródło: Shutterstock
Od stycznia 2022 roku obowiązują trzy terminy przekazywania dokumentów rozliczeniowych płatności składek:
Powyższe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz emerytur Pomostowych.
Składka zdrowotna jest obowiązkowa. W przypadku braku jej zapłaty w terminie należy opłacić składkę wraz z należnymi odsetkami. Jednak kiedy spóźnienie w zapłacie nie jest duże, i odsetki są niższe niż 36 złotych, czyli 1% minimalnego wynagrodzenia, przedsiębiorca nie ma obowiązku zapłaty odsetek. Trzeba też pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nałożyć na płatnika składek dodatkową opłatę w wysokości 100% nieopłaconych składek, co będzie skutkować tym, że składki trzeba będzie zapłacić podwójnie.
Formy opodatkowaniaSkładka zdrowotnaZUS