Rząd szykuje kolejną ulgę podatkową dla rodzin - dodatkową kwotę wolną

Iwona Maczalska

Minister Soboń zdradził plany rządu dotyczące wprowadzenia kolejnej ulgi dla rodzin. Chodzi o możliwość skorzystania z dodatkowej kwoty wolnej od podatku. Z ulgi tej nie skorzystają jednak wszystkie rodziny. 

Wiceminister Artur Soboń podczas rozmowy w studiu TVP1 zdradził, że rząd rozważa wprowadzenie kolejnej preferencji podatkowej, która ma być pomocą dla niektórych rodzin. Co miał na myśli?

Dodatkowa kwota wolna dla rodzin wielodzietnych - Soboń

Źródło: shutterstock

Dodatkowa kwota wolna dla rodzin wielodzietnych  

Chodzi o wprowadzenie nowego rozwiązania, tzw. ilorazu rodzinnego, który miałby wpływ na zastosowanie kwoty wolnej od podatku. Będzie ono skierowane jednak wyłącznie do rodzin wielodzietnych. Jak tłumaczy Soboń ,, Część rodzin związanych z tzw. dużymi rodzinami chciałaby, aby wprowadzić rozwiązanie w postaci ilorazu, czyli każde dziecko to jest dodatkowa kwota wolna czy w całości czy w jakimś ułamku, co oczywiście zwiększałoby w przypadku kolejnych dzieci wymiar tego podatku, albo zerowałoby po prostu podatek dla rodzin. To jest rozwiązanie, nad którym się bardzo poważnie zastanawiamy. Analizowaliśmy wspólnie ze Związkiem Dużych Rodzin. Skutki finansowe są, oczywiście, duże z punktu widzenia budżetu, aby takie rozwiązanie wprowadzić”.

Ulga dla rodzin 4+ - nowe rozwiązania Polskiego Ładu

Wprowadzenie ilorazu rodzinnego, to nie jedyne nowe rozwiązanie, jakie w ostatnim czasie zostało skierowane do rodzin wielodzietnych. Pamiętać należy o nowych przepisach Polskiego Ładu, które wprowadziły tzw. ulgę dla rodzin 4+. Dzięki niej każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego zarobki z tej pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT. To jednak nie wszystko. Za sprawą nowych przepisów ulga dla rodzin 4+ będzie przysługiwała za cały rok, nawet gdy 4 dziecko urodzi się pod koniec roku. Więcej na ten temat w artykule ,,Ulga PIT-0 dla rodzin 4+". 

Polski ŁadKwota wolna od podatkuPodatek PITMacierzyństwo