Ryczałt od najmu w ramach biznesu należy zgłosić do 22 lutego 2021 r.

Ewelina Czechowicz

Począwszy od 2021 r. korzystanie z ryczałtu wydaje się znacznie bardziej atrakcyjne i możliwe dla szerszego kręgu prowadzących działalność gospodarczą. Jednak ryczałt od najmu w ramach biznesu wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać najem w ramach prowadzonej działalności muszą zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego do 22 lutego 2021 r.

Ryczałt dla wynajmujących nieruchomości w ramach biznesu

Nowelizacja przepisów obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. pozwala na to, podatnicy wynajmujący nieruchomości w ramach działalności gospodarczej mogli je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Dotąd ryczałt ewidencjonowany płacili tylko ci, którzy wynajmują nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

najem w ramach biznesu należy zgłosić do 22 lutego 2021 r.
Źródło: shutterstock.com

Wyższe limity ryczałtu, szersze grono uprawnionych

Nowe przepisy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2021 r. rozszerzają grono uprawnionych, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu. Dodatkowo ustawodawca podniósł limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy opodatkowania z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Dzięki wprowadzonym zmianom z ryczałtu mogą skorzystać też przedsiębiorcy, którzy z tej formy opodatkowania byli dotąd wyłączeni. W nowej ustawie rozszerzono grupę uprawnionych do korzystania z ryczałtu, wśród nich osoby świadczące usługi związane z najmem.

Kto będzie mógł skorzystać ze zmiany przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami, stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).

Ile wynosi ryczałt od najmu w 2021 r.?

Po zmianie przepisów zryczałtowany podatek wynosi 8,5% przychodów i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł.

Najem mieszkania w 2020 r., jak rozliczyć?

PIT-28

Kto skorzysta na zmianie przepisów?

Ze zmiany skorzystają Ci podatnicy, którzy nie ponoszą dużych kosztów przy wynajmowaniu licznych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Warto przypomnieć, że stosując ryczałt, nie można co prawda odliczyć wydatków (podatek płaci się od przychodu), ale w zamian odpowiednio niższa jest jego stawka. W efekcie podatnikom może się bardziej opłacać uiszczać 8,5 proc. od przychodów i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł  niż rozliczenie  PIT na ogólnych zasadach (czyli według skali: 17 % i 32 proc.) albo według liniowej stawki 19 %.

RyczałtWynajemPodatki 2021