Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej od 2021 r.

Ewelina Czechowicz 02.10.2020 10:22 (aktualizacja: )

Od 2021 r. zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) będą mogli opłacać przedsiębiorcy wynajmujący swoje nieruchomości. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie "DGP".

» Limity podatkowe 2021. Będą wyższe niż w 2020 roku

Przyjęty przez rząd 28 września 2020 r. projekt nowelizacji ustaw o PIT, o CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych ustaw został skierowany do Sejmu. Projekt zawiera korzystne zmiany dla wynajmujących nieruchomości.

Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej od 2021 r.

Źródło: shutterstock

Ryczałt dla wynajmujących nieruchomości w ramach biznesu

Nowelizacja zawiera przepisy, dzięki którym podatnicy wynajmujący nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, będą mogli je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Uwaga!

Obecnie ryczałt ewidencjonowany płacą tylko ci, którzy wynajmują nieruchomości prywatnie, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wyższe limity ryczałtu, szersze grono uprawnionych

Nowe przepisy zawierają rozszerzenie grona podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu. Dodatkowo ustawodawca chce też podnieść limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy opodatkowania z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Dzięki zmianom z ryczałtu będą mogli skorzystać też przedsiębiorcy, którzy z tej formy opodatkowania są wyłączeni na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. W nowej ustawie ma zostać zlikwidowany załącznik nr 2. Za to rozszerzeniu ulegnie grupa uprawnionych do korzystania z ryczałtu, wśród nich osoby świadczące usługi związane z najmem.

Kto będzie mógł skorzystać ze zmiany przepisów

Resort finansów potwierdził, że na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).

Ile wynosi ryczałt od najmu?

Dla osób wynajmujących prywatnie, a po nowelizacji przepisów - także dla prowadzących działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości - ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.

Ryczałt od przychodów z wynajmu mieszkań

Ze zmiany skorzystają Ci podatnicy, którzy nie ponoszą dużych kosztów przy wynajmowaniu licznych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. "Stosując ryczałt, nie można co prawda odliczyć wydatków (podatek płaci się od przychodu), ale w zamian odpowiednio niższa jest jego stawka. W efekcie podatnikom może się bardziej opłacać uiszczać 8,5 proc. od przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) niż PIT na ogólnych zasadach (czyli według skali: 17 proc. i 32 proc.) lub według liniowej stawki 19 proc." - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

RyczałtWynajem