Kolejna metryka dla programu Płatnik ZUS dziś wieczorem

Od 2021 r. zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) będą mogli opłacać przedsiębiorcy wynajmujący swoje nieruchomości. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie "DGP".
» Limity podatkowe 2021. Będą wyższe niż w 2020 roku
Przyjęty przez rząd 28 września 2020 r. projekt nowelizacji ustaw o PIT, o CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych ustaw został skierowany do Sejmu. Projekt zawiera korzystne zmiany dla wynajmujących nieruchomości.
Źródło: shutterstock
Nowelizacja zawiera przepisy, dzięki którym podatnicy wynajmujący nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, będą mogli je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Obecnie ryczałt ewidencjonowany płacą tylko ci, którzy wynajmują nieruchomości prywatnie, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Nowe przepisy zawierają rozszerzenie grona podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu. Dodatkowo ustawodawca chce też podnieść limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy opodatkowania z 250 tys. euro do 2 mln euro.
Dzięki zmianom z ryczałtu będą mogli skorzystać też przedsiębiorcy, którzy z tej formy opodatkowania są wyłączeni na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. W nowej ustawie ma zostać zlikwidowany załącznik nr 2. Za to rozszerzeniu ulegnie grupa uprawnionych do korzystania z ryczałtu, wśród nich osoby świadczące usługi związane z najmem.
Resort finansów potwierdził, że na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:
Dla osób wynajmujących prywatnie, a po nowelizacji przepisów - także dla prowadzących działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości - ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.
Ze zmiany skorzystają Ci podatnicy, którzy nie ponoszą dużych kosztów przy wynajmowaniu licznych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. "Stosując ryczałt, nie można co prawda odliczyć wydatków (podatek płaci się od przychodu), ale w zamian odpowiednio niższa jest jego stawka. W efekcie podatnikom może się bardziej opłacać uiszczać 8,5 proc. od przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) niż PIT na ogólnych zasadach (czyli według skali: 17 proc. i 32 proc.) lub według liniowej stawki 19 proc." - podaje Dziennik Gazeta Prawna.