Nie wszystkim opłaca się zwlekanie z rozliczenie CIT-8 za 2022 rok. Kiedy odliczyć stratę?

Księgowi i biura rachunkowe apelują do Ministerstwa Zdrowia oraz ZUS o jednolite stanowisko dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Problem jest istotny, a czasu na jego rozwiązanie niewiele.
Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowej, Krajowa Izba Biur Rachunkowych oraz Doradca Podatkowy Izabela Leśniewska z Alo-2 spółka doradztwa podatkowego skierowali list z apelem o jednolite stanowisko Ministerstwa Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Autorzy listu opisują sytuacje, w której Przedsiębiorca rozliczający się w roku 2022 ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z dniem 1.01. 2023 zmienia formę opodatkowania na zasady ogólne - wg. skali podatkowej. Jako Przedsiębiorca osiągnął przychód poniżej kwoty 120 000 zł, więc został przerejestrowany z kodem 0590 (Mały ZUS+).
Źródło: shutterstock
Apelujący pytają na podstawie jakich danych przedsiębiorca ma sporządzić deklarację DRA2 do dnia 20.02. 2023 roku? Czas na przeliczenie zmiany formy opodatkowania ma do 02.05.2023 roku , stąd pytanie do Ministerstwa Zdrowia i ZUS, jak prawidłowo wyliczyć podstawę naliczania składki na FUS oraz składkę zdrowotną na rok 2023 w powyższym przypadku, nie sporządzając korekt? Jak prawidłowo wyliczyć podstawę składki na FUS oraz składkę zdrowotną w Małym ZUS+ w momencie tzw. hybrydy – zmiany formy opodatkowania w trakcie roku (01.07.2022)?
Jak wskazują księgowe prawidłowe ustalenie podstawy składki na FUS oraz składkę zdrowotną ma bezpośredni wpływ na wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
O stanowisku ZUS i Ministerstwa Zdrowia będziemy informować na bieżąco. Poniżej treść pisma Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowej, Krajowej Izby Biur Rachunkowych oraz Doradcy Podatkowego Izabeli Leśniewskiej z Alo-2 spółka doradztwa podatkowego:
List z 8 lutego 2023 roku do Ministerstwa Zdrowia oraz ZUS
Składka zdrowotnaRyczałtNiski ZUSZUS