Pracodawca będzie musiał podać wysokość wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę

Katarzyna Sudaj 18.03.2019 08:32 (aktualizacja: )

W piątek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Posłowie chcą zobowiązać pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia wysokości wynagrodzenia, które planują zaproponować aplikującym na dane stanowisko kandydatom.

To poselski projekt nowelizacji tej ustawy, który pół roku temu wpłynął do Sejmu, dokładnie 30 sierpnia 2018 r. (druk nr 2830). I choć w połowie września 2018 r. skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu, dopiero w ubiegły piątek tam trafił.

Zmiana polega na dodaniu art. 183f w brzmieniu:
Art. 183f § 1. Pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto.
§ 2. W przypadku, w którym wskazuje się minimalną i maksymalną wysokość zasadniczego wynagrodzenia brutto, w informacji o możliwości zatrudnienia umieszcza się wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.
§ 3. Proponowana minimalna kwota zasadniczego wynagrodzenia, nie może być mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pomysłodawcy zmian w prawie argumentują, że obecnie wysokość wynagrodzenia jest "tematem tabu" zarówno wśród pracowników, jak i osób aplikujących na dane stanowisko.

Nowe uregulowania prawne mają chronić przede wszystkim dwie grupy: kobiety i młodych pracowników zaczynających swoją karierę zawodową, by nie byli dyskryminowani w porównaniu z innymi osobami.

W piątek projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia.

Kodeks pracyFormy zatrudnieniaWynagrodzenie minimalne